رئیس جمهوری سری‌لانکا شکست در انتخابات را پذیرفت

Image caption راجاپاکسه شکست را پذیرفته است

دفتر ریاست جمهوری سری‌لانکا می‌گوید ماهیندا راجاپاکسه، رئیس جمهوری این کشور، شکست در انتخابات را پذیرفته است.

بیانیه دفتر ریاست جمهوری سری‌لانکا می‌گوید او "اطمینان می‌دهد که انتقال قدرت به آرامی صورت بگیرد و در مقابل خواست مردم سر فرود می‌آورد."

نتایج رسمی انتخابات تا روز جمعه اعلام نخواهد شد اما نتایج اولیه نشان می‌دهد که آقای سیریسنا که برای پیروزی به 50 درصد آرا نیاز دارد پیروز این رقابت خواهد بود.

سخنگوی مطبوعاتی آقای راجاپاکسه گفته است که رئیس جمهوری در دیدار با رانی ویکرمسینگ، رهبر مخالفان به شکست اذعان کرده است و رئیس جمهوری جدید، شامگاه جمعه سوگند یاد خواهد کرد.

آقای راجاپاکسه قصد داشت برای سومین دوره، رئیس جمهوری سریلانکا شود.

او به دلیل پایان بخشیدن به جنگ داخلی در سال ۲۰۰۹، محبوبیت و اعتبار بالایی در این کشور دارد اما وزیر بهداشت دولتش در این دوره از انتخابات به طور غیرمنتظره وارد مبارزه انتخاباتی با او شد.

آنها تا ماه نوامبر، زمانی که آقای سیریسنا نامزدی خود را برای انتخابات اعلام کرد، متحد یکدیگر بودند.

هر دو نامزد انتخابات، آقای راجاپاکسه و آقای سیریسنا، به قوم سینهالی تعلق دارند، گروهی که اکثریت قومی کشور سریلانکا را تشکیل می‌دهد.

Image caption سیریسنا تا پیش از انتخابات، متحد راجاپاکسه بود

انتظار می‌رفت وزیر بهداشت سابق، بیشترین آرای خود را از گروه‌های اقلیت به دست آورد، گروه‌هایی که آقای راجاپاکسه در میان آنها محبوبیتی ندارد.

مقام‌های برگزارکننده انتخابات مشارکت مردم را بسیار بالا توصیف کرده‌ و گفته‌اند که هیچ شکایتی ثبت نشده است. ناظران انتخاباتی، شمار حوادث خشونت‌بار را نسبتا پایین توصیف کرده اند.

"مشارکت بالا"

مشارکت در اغلب مناطق بیش از ۷۰ درصد بوده است که تاحدودی با میزان مشارکت در انتخابات‌های پیشین برابری می‌کند.

جفنا و ترینکملی، دو پایگاه اصلی تامیل، که انتظار می‌رود در مخالفت با آقای راجاپاکسه در انتخابات شرکت کرده باشند، مشارکتی بالاتر از انتخابات‌های پیشین ملی داشته‌اند.

یک نهاد مستقر در کلمبو، که مأموریت نظارت بر خشونت‌های انتخاباتی را برعهده دارد، اعلام کرده است رأی‌گیری در طول روز با نشاط انجام شده است و حوادث کمی گزارش‌ شده است. همچنین به گفته ماهیندا دشاپریا، کمیسر عالی انتخابات، حادثه مهمی که در روند رأی‌گیری اختلال وارد کند، اتفاق نیفتاده است.

برگزاری انتخابات در سریلانکا معمولاً با ده‌ها کشته همراه بوده است، این بار اما تنها یک مرگ در ارتباط با انتخابات گزارش شده است.

نظرسنجی‌های قابل اعتمادی در سریلانکا وجود ندارد، با این حال خبرنگاران می‌گویند که عدم محبوبیت آقای راجاپاکسه درمیان اقلیت‌ها و چالش جدید او با قوم سینهالی، که نقش تعیین‌کننده‌ای دارد و او را با مشکلات فراوانی در جلب آرای کافی برای پیروزی در این انتخابات مواجه کرده است.

سربازان سریلانکا در سال ۲۰۰۹ با رهبری راجاپاکسه، با شکست دادن ببرهای تامیل، به بیش از دو دهه جنگ و خشونت در این کشور پایان دادند.

گروه‌های حقوق بشری اما هر دو طرف درگیر را به جنایات جنگی متهم کرده‌اند، اتهامی که دولت آن را رد می‌کند.

آقای راجاپاکسه آخرین بار در انتخابات سال ۲۰۱۰ و به دنبال شکست فرمانده سابق ارتش، سارات فونسکا، به ریاست جمهوری انتخاب شد. آقای فونسکا بعدتر به اتهام درگیر کردن دولت در جنایات جنگی زندانی شد.

مطالب مرتبط