دریافت علائم صوتی طی جستجو برای هواپیمای ایرآسیا

حق نشر عکس Getty
Image caption تلاش گروه جستجو برای بیرون کشیدن دم هواپیما به دلیل وزش توفان، جریان شدید آب و باران سنگین در محل سقوط احتمالی هواپیما با شکست روبرو شد

مقامات اندونزی می‌گویند علائم صوتی از اعماق دریای جاوه دریافت کرده‌اند که ممکن است از جعبه سیاه هواپیمای مسافربری ناپدید شده شرکت ایرآسیا باشد.

ژنرال مولدوکو، فرمانده نیروهای مسلح اندونزی به بی‌بی‌سی گفته است که غواصان به منظور انجام تحقیقات بیشتر به محل دریافت علائم صوتی فرستاده شده‌اند.

علائم صوتی در نزدیکی نقطه‌ای شنیده شده است که دم هواپیما در آن پیدا شده بود. به گفته مقامات امکان آنکه جعبه سیاه از قسمت عقب هواپیما جدا شده باشد وجود دارد.

هواپیمای مسافربری ایرباس ای-۳۲۰ شرکت ایرآسیا با ۱۶۲ خدمه و سرنشین، که اکثر آنان شهروند اندونزی بودند، در روز ۲۸ دسامبر در نیمه راه پرواز دو ساعته از شهر سورابایا در اندونزی به مقصد سنگاپور، ناپدید شد و جستجوهای بعدی نشان داد که در نقطه‌ای در دریای جاوه سقوط کرده است.

سانتوسو سایوگو، یکی از بازرسان کمیته ملی ایمنی در حمل و نقل گفته است که علائم صوتی دریافت شده اما غواصان باید جعبه سیاه را رویت کرده و پیدا شدن آن را تایید کنند.

جعبه سیاه در عقب هواپیما قرار دارد و طوری طراحی شده است که در صورت سقوط هواپیما و حتی غرق شدن آن در اعماق آب ها، سالم بماند و تا ۳۰ روز بعد از سانحه علائم صوتی از خود صادر کند.

پیدا کردن جعبه سیاه برای گروه تجسس از ابتدا در اولویت قرار داشت.

تلاش برای بیرون کشیدن دم هواپیما که دو روز پیش (چهارشنبه ۷ ژانویه) پیدا شد به دلیل وزش توفان، جریان شدید آب و باران سنگین در محل سقوط احتمالی هواپیما با شکست روبرو شد.

اما جستجوگران توانستند از قطعاتی که پیشتر توسط ابزار کاوش کشتی‌های نیروی دریایی اندونزی تشخیص داده شده بود عکس بگیرند.

پیشتر، قطعات کوچکی از هواپیما، از جمله تعدادی صندلی، از روی سطح آب گرفته شده بود.

علت سقوط هواپیما هنوز معلوم نیست اما گزارش شده که خلبان با وخامت وضعیت هوا چند دقیقه پیش از مفقود شدن، از برج مراقبت درخواست کرده که ارتفاع پرواز را تغییر دهد.

تاکنون اجساد ۴۶ نفر از آبهای دریای جاوه بیرون کشیده شده است اما جستجوگران بر این باورند که بیشتر اجساد هنوز در داخل بدنه هواپیما هستند.