ابو حمزه در آمریکا به حبس ابد محکوم شد

حق نشر عکس Reuters
Image caption قاضی دادگاه گفت نمی‌تواند تصمیم بگیرد چه زمانی برای آزادی ابو حمزه امن است

دادگاهی در نیویورک، یک بنیادگرای اسلامی به نام ابو حمزه المصری را به اتهام حمایت از تروریسم به حبس ابد محکوم کرد.

ابو حمزه پیشتر در ماه مه و برای اتهام هایی نظیر گروگانگیری و نقش داشتن در ایجاد پایگاه آموزش نظامی بنیادگرایان در خاک آمریکا، مجرم شناخته شده بود.

محاکمه ابو حمزه در آمریکا پس از طی مسیر حقوقی طولانی برای استرداد او از بریتانیا به ایالات متحده انجام شد.

در جریان محاکمه این روحانی بنیادگرا، وکلای او از قاضی خواستند که شرایط فیزیکی او از قبیل فقدان یک دست و چشم را مد نظر قرار دهد.

وکلای ابو حمزه همچنین با اعتراض به حکم دادگاه گفتند فرستادن این مرد ۵۶ ساله به زندان سوپرمکس در ایالت کلرادو، تخلف از تعهداتی است که پیشتر در سال ۲۰۱۲ آمریکا به قضات بریتانیایی داده بود تا ابو حمزه به خاک آمریکا مسترد شود.

با این حال، دادستان ها روز جمعه در نیویورک گفتند که دولت آمریکا هیچ تعهدی در این باره به بریتانیا نداده بود و "حبس ابد" مناسب‌ترین مجازات برای ابو حمزه است.

کاترین فارست، قاضی دادگاه، اقدامات ابو حمزه را "وحشیانه" و "گمراه کننده" دانست و گفت دلیل صدور حکم حبس ابد این است که او نمی تواند تصمیم بگیرد چه زمانی برای آزادی ابو حمزه امن است.

حق نشر عکس AP
Image caption در سال ۲۰۰۳ هنگامی که پلیس لندن برای بستن مسجد او اقدام کرد ابو حمزه توانست از صحنه بگریزد و برای مدتی سخنرانی‌هایش را در خیابان برگزار می‌کرد

قاضی فارست، تصمیم درباره محل نگهداری از ابو حمزه در دوران حبس ابد را به مقام‌های زندان ایالتی واگذار کرد.

وزارت دادگستری آمریکا از رای دادگاه ابو حمزه استقبال کرده است.

جان کارلین، دستیار دادستان کل آمریکا در امور امنیت داخلی، با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: "ابو حمزه یک تروریست چند وجهی بی‌شرم است. با حکم امروز، او برای اقداماتش در حمایت از تروریسم و دیگر تروریست ها که در بخش اعظم زندگی اش انجام داده مجازات می شود."

ابو حمزه، با نام اصلی مصطفی کامل مصطفی، متولد مصر است و پیشتر در اثر انفجار مین در افغانستان یک دست و یک چشمش را از دست داده است.

حق نشر عکس PA
Image caption ابو حمزه پیشتر در افغانستان در اثر انفجار مین یک دست و یک چشمش را از دست داده است

او در ماه مه با ۱۱ اتهام در آمریکا مجرم شناخته شد. از جمله اتهامات او، دست داشتن در گروگانگیری جهانگردان غربی در یمن در سال ۱۹۹۸ بود. همزمان با عملیات ارتش یمن برای خاتمه آن گروگانگیری، سه بریتانیایی و یک استرالیایی کشته شدند.

ابو حمزه همچنین برای کمک کردن به برپایی یک کمپ آموزش تروریستی در ایالت ارگون آمریکا مجرم شناخته شد.

محاکمه او در پی استردادش به آمریکا در سال ۲۰۱۲ و در پایان یک مبارزه حقوقی هشت ساله آغاز شد.

در این محاکمه، ابو حمزه به عنوان "تروریستی با شبکه گسترده جهانی" معرفی شد.

او در سال‌های اقامتش در بریتانیا، از مسجدی در شمال لندن که امامت آن را به عهده داشت استفاده می کرد تا پیروان خود را به آموزش و مبارزه جهادی تشویق کند.

در سال ۲۰۰۳ هنگامی که پلیس لندن برای بستن مسجد او اقدام کرد ابو حمزه توانست از صحنه بگریزد و برای مدتی جلسات موعظه و سخنرانی هایش را در خیابان برگزار می‌کرد.

مطالب مرتبط