اتحادیه اوراسیا؛ آغازی دشوار، آینده‌ای مبهم

حق نشر عکس AFP
Image caption رهبران کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا

از اول ژانویه امسال اتحادیه اقتصادی اوراسیا با عضویت روسیه، قزاقستان، بلاروس و ارمنستان آغاز به کار به کرده است. این اتحادیه به لحاظ تنوع تولیدات، توان چندانی ندارد و کشورهای عضو آن نیز در سال‌های اخیر به لحاظ اقتصادی با هم مشکلات و اختلاف‌هایی داشته‌اند. از همین رو، کارآیی و بقای این اتحادیه به شرط و شروط‌هایی وابسته است.

روز ۲۹ مه ۲۰۱۴ روسای جمهور روسیه، قزاقستان و بلاروس در آستانه پایتخت قزاقستان قراردادی هزار صفحه‌ای را امضا کردند که مبنای تشکیل اتحادیه اقتصادی "اوراسیا" شد. این اتحادیه از اول ژانویه ۲۰۱۵ رسما کار خود را آغاز کرد.

اتحادیه اوراسیا جمعیتی معادل ۱۷۰ میلیون نفر را در برمی‌گیرد که ۸۴ درصد آن از روسیه است. از مجموع ۲ هزار میلیارد تولید ناخالص ملی این اتحادیه هم ۸۸ درصد متعلق به روسیه است.

بر اساس آنچه که روی کاغذ آمده این اتحادیه جریان تبادل کالا و خدمات و سرمایه میان کشورهای عضو را تسهیل می‌کند و نیروی کار نیز امکان جا به جایی بیشتری خواهد داشت. عوارض گمرکی باقیمانده در مناسبات اقتصادی اعضا نیز به طور کامل برچیده می‌شود. قرار است سیاست‌های اقتصادی اعضا نیز تا حد ممکن هماهنگ و یک دست شود.

ایده اولیه اتحادیه اوراسیا را سلطان نظر بایف، رئیس جمهور قزاقستان ۲۰ سال پیش مطرح کرد تا جلوی واگرایی کشورهای عضو اتحاد شوروی سابق و از هم پاشیده‌شدن هر چه بیشتر مناسبات اقتصادی این مجموعه گرفته شود. پس از مذاکرات طولانی سال ۲۰۱۰ روسیه، قزاقستان و بلاروس "اتحادیه گمرکی" را بنا گذاشتند که مرحله میانی رسیدن به "اوراسیا" باشد.

نامزد قدری که غایب است

ولادیمیر پوتین در اجلاس امضای قرارداد اوراسیا در آستانه گفت که "این قراداد مبنای تشکیل کانون جذابی برای توسعه اقتصادی است".

حق نشر عکس Reuters
Image caption الحاق کریمه به روسیه بر روابط این کشور با اتحادیه اروپا تاثیر منفی گذاشته

بر خلاف پیش‌بینی پوتین، دستکم حالا که اتحادیه کار خود را آغاز کرده جذابیت و درخشش چندانی در وجنات آن دیده نمی‌شود. خود روسیه به عنوان موتور محرکه اتحادیه هم به دلیل تحریم‌های غرب و هم به‌ویژه به خاطر کاهش شدید قیمت نفت به بحران دچار شده و رشد اقتصادی آن در سال آینده یک تا چهار درصد منفی پیش‌بینی می‌شود. این بحران حالا بر اقتصاد کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا هم تاثیر منفی می‌گذارد. البته حتی قبل از بحران اخیر هم استقبال و هیجان برای ایجاد اتحادیه اوراسیا در میان جمهوری‌های سابق اتحاد شوروی محدود بود.

در همان اجلاس آستانه که سنگ بنای اتحادیه گذاشته شد یک نامزد اصلی، یعنی اوکراین غایب بود. این کشور در زمان اتحاد شوروی به لحاظ اقتصادی دومین جمهوری مقتدر این مجموعه بود و همین حالا هم در قیاس با بلاروس و قزاقستان، هم جمعیت بزرگتری دارد و هم پنانسیل اقتصادی قوی‌تری.

در نوامبر ۲۰۱۳ رئیس جمهور وقت اوکراین (ویکتور یانوکوویچ) که به نزدیکی با مسکو شهره بود از امضای قرارداد جامع همکاری با اتحادیه اروپا با این دلیل که نسبت به اتحادیه اوراسیا مزیت‌های کمتری برای اوکراین دارد سرباز زد.

این اقدام هواداران نزدیکی اوکراین به غرب و اتحادیه اروپا را به خیابان‌ها آورد. اعتراض‌ها نهایتا در فوریه ۲۰۱۴ به سرنگونی یانوکوویچ و قدرت‌گیری نیروهای نزدیک به غرب در اوکراین انجامید و پیوستن این کشور به اتحادیه اوراسیا را بلاموضوع کرد، مسئله‌ای که زیانی بزرگ در تشکیل این اتحادیه بود و قطع نفوذ مسکو در کشوری که عمق استراتژیک روسیه و حائل میان آن و غرب به شمار می‌رفت را در پی آورد. چندی پیش رهبری جدید اوکراین قرارداد جامع همکاری با اتحادیه اروپا را رسما امضا کرد.

اندکی پیش از آغاز به کار اتحادیه اوراسیا جمهوری ارمنستان نیز به آن پیوست، که فشار روسیه در این اقدام نقشی موثر داشت. ارمنستان نیز مانند قزاقستان به گاز روسیه وابسته است. سال ۲۰۱۳ ارمنستان وارد مذاکراتی با اتحادیه اروپا شد، که واکنش منفی مسکو را به دنبال داشت و قیمت گاز صادراتی به ارمنستان را از ۱۸۰ دلار به ۲۷۰ دلار افزایش داد.

چند ماه بعد رئیس جمهور ارمنستان ناچار تغییرموضع داد و از پیوستن به اتحادیه اوراسیا سخن گفت: "ارمنستان ۲۰ سال پیش استراتژی امنیت خود را تعیین کرد. ما در یک اتحادیه امنیتی با روسیه و برخی دیگر از جمهوری‌های سابق اتحاد شوروی هستیم. این غیرممکن و غیرسودمند است که در یک اتحادیه امنیتی بمانیم اما از لحاظ اقتصادی از کشورهای عضو این اتحادیه نباشیم. تصمیم ما یک تصمیم عقلایی و مبتنی بر منافع ملی ارمنستان است."

در این میان مسکو گاز صادراتی به ارمنستان را دوباره با همان بهای ارزان قبل محاسبه می‌کند.

الزام‌ها و اجبارهای عضویت

حق نشر عکس Reuters
Image caption ایده اولیه اتحادیه اوراسیا را سلطان نظر بایف، رئیس جمهور قزاقستان ۲۰ سال پیش مطرح کرد

جمهوری قرقیزستان نیز از ابتدای مه ۲۰۱۵ به اتحادیه اوراسیا خواهد پیوست. قرارداد این الحاق در ماه دسامبر ۲۰۱۴ امضا شد. تصمیم قرقیزستان نیز در شرایطی ناشی از فشار و نیاز اتخاذ شده است. این کشور گرچه منابعی از طلا و اورانیوم و فلزهای کمیاب دارد، ولی اقتصادش عمدتا با تجارت و از جمله صدور کالاهای بومی و به خصوص بازصدور کالاهای چینی به جمهوری‌های آسیای میانه وابسته است. از زمانی که قزاقستان در اجرای شرایط مربوط به اتحادیه گمرکی با روسیه و بلاروس عوارض گمرکی برای کالاهای کشورهای غیرعضو را افزایش داد، قرقیزستان بزرگترین بازار صادراتی خود را از دست داد.

قرقیزستان در سال‌های اخیر در عرصه دموکراسی بیش از سایر جمهوری‌های آسیای میانه پیشرفت و دستاورد داشته است. با این همه، مناسبات آن با مسکو هم دوباره تشدید شده است. سال ۲۰۱۳ روسیه قروض ۵۰۰ میلیون دلاری قرقیزستان را در ازای تمدید حضور نظامی خود در این کشور بخشید و به دولت این کشور فشار وارد آورد که پایگاه نظامی آمریکا را در خاک خود تعطیل کند. نزدیک به یک میلیون از جمعیت ۶ میلیونی قرقیزستان در روسیه کار می‌کنند که پولی که به کشور می‌فرستند مبلغ قابل اعتنایی است. روسیه در سال‌های اخیر گاه و بی‌گاه با انگیزه‌های سیاسی تهدید به تشدید سخت‌گیری در صدور ویزا برای نیروی کار قرقیزستان کرده است.

عضویت قرقیزستان در اتحادیه اوراسیا هم از سوی روسیه بدون پاداش نمانده است. مسکو یک صندوق توسعه با سرمایه‌‌ای معادل یک میلیارد دلار برای این کشور ایجاد کرده. این مبلغ یک ششم تولید ناخالص ملی قرقیزستان است.

به این ترتیب تا ابتدای مه سال جاری اتحادیه اوراسیا متشکل از چهار عضو (روسیه، قرقیزستان، بلاروس و ارمنستان) خواهد بود و از ماه مه، با پیوستن قرقیزستان پنج عضوی خواهد شد.

حق نشر عکس AP
Image caption کشورهای عضو اوراسیا نمی‌خواهند روسیه بازیگر اصلی این اتحادیه باشد

طرفه این که رهبران دو جمهوری قدرتمندتر این اتحادیه (پس از روسیه) قبل از شروع به کار آن چندین بار آشکار و تلویحی تاکید کرده‌اند که این اتحادیه صرفا اقتصادی است و رهبری روسیه نباید این اتحادیه را احیای اتحاد شوروی به حساب آورد یا استقلال سایر کشورهای عضو را دستکم بگیرد. این اظهارات و مواضع با استقبال و تایید ارمنستان و قرقیزستان هم روبرو شده است.

سلطان نظربایف، رهبر قزاقستان حتی تاکید کرده است که پیوستن به اتحادیه اوراسیا متضمن این شرط است که هر عضوی بتواند هر گاه که مایل بود از آن جدا شود.

تعاملات بعضا گسترده دو کشور یادشده با اتحادیه اروپا و آمریکا یا سیاست متفاوت‌ آنها در قیاس با روسیه در قبال دولت جدید اوکراین همه و همه حاوی این پیام به مسکو تلقی می‌شود که اگر ضرورت‌های عمدتا اقتصادی آنها را به سوی پیوستن به اتحادیه اوراسیا سوق داده، این به آن معنی نیست که روسیه بتواند در این اتحادیه بازیگر اصلی باشد.

به‌خصوص تحریم‌ها علیه روسیه در پیامد بحران اوکراین و نیز کاهش قیمت نفت بیش از پیش رهبران یادشده را در تاکید بر لزوم کنارگذاشتن هر گونه قیمومت‌طلبی از سوی مسکو در اتحادیه‌ سوق داده است. در همین راستا، به رغم شروع ایجاد یک پایگاه نظامی روسیه در خاک بلاروس، این کشور اعلام کرده است که اجازه نخواهد داد که روسیه از خاک آن به اقدام نظامی احتمالی علیه اوکراین دست بزند. این مواضع، هم تاکیدی است بر استقلال در قبال روسیه و هم چراغ سبزی به اتحادیه اروپا و آمریکا که از تحریم کشوری که "آخرین دیکتاتوری اروپا" دست بکشند و با رهبری این کشور از در مصالحه و تعامل درآیند.

همه این تاکیدها سبب شدند که پوتین که تا همین مدتی پیش قزاقستان را هم مانند اوکراین جزیی از "جهان روسیه" می‌دانست به تلاش برای کاستن از دغدغه‌ها و ممانعت از واگرایی در اتحادیه‌ از همین ابتدای کار، برآید. او به همین جهت گفت:‌ "من تاکید می‌کنم که همگرایی در اتحادیه بر اساس سود و احترام متقابل و توجه به نظر همه اعضا بنا شده است. اعضای این اتحادیه همه دارای حقوق و تعهدات برابرند و از همین رو در ساختارهای رهبری اتحادیه حضوری برابر دارند."

اختلاف‌هایی نه کم‌اهمیت

ساختار اتحادیه اوراسیا بی‌شباهت به اتحادیه اروپا نیست، هر چند که در قراردادها حقوق مدنی و اجتماعی و حقوق بشر برای شهروندان کشورهای عضو چندان مورد تاکید نیستند. در واقع اتحادیه اوراسیا یک اتحادیه اقتصادی است که کم یا بیش در خدمت اهداف ژئوپلتیک روسیه است.

مهمترین نهاد تصمیم‌گیری اتحادیه، شورای آن است که از رهبران کشورهای عضو تشکیل می‌شود و تصمیم‌گیری در آن باید به اتفاق آرا باشد. ارگان اجرایی اتحادیه، کمیسیون اقتصادی نام دارد که هزار نفر در آن مشغول به کارند و مقر آن در مسکو است.

این امر که بلاروس اولین رئیس شورای اتحادیه اوراسیا خواهد بود و نه روسیه، خود ظاهرا نشانه‌ای است از تاثیر فشارها و انتقادها به روسیه که این اتحادیه به عرصه فعال مایشایی آن بدل نشود.

حق نشر عکس Reuters
Image caption بلاروس اولین رئیس شورای اتحادیه اوراسیا خواهد بود. (لوکاشنکو، رئیس‌جمهوری بلاروس و پوتین)

با این همه باز هم کار روان و بی‌اشکال اتحادیه جدید تضمین‌شده نیست.

در دورانی که اتحادیه گمرکی میان کشورهای عضو برقرار بود نیز اختلافات گاه و بی‌گاه تشدید می‌شد. مثلا قزاقستان حاضر نشد عوارض گمرکی برای اتوموبیل‌های وارداتی از روسیه را دهد. استدلالش این بود که می‌خواهد از تولید اتوموبیل‌سازی بومی حمایت کند. این که بلاروس نیز در سال گذشته سعی کرد از تحریم کالاهای غربی توسط روسیه سود ببرد نیز ابدا به مذاق مسکو خوش نیامده است.

بلاروس در سال گذشته سعی کرده است با وارد کردن کالاهای غربی و صدور مجدد آنها به روسیه سود تجاری هنگفتی برای خود دست و پا کند. روسیه در واکنش واردات مواد غذایی از بلاروس را محدود کرد که به بگومگویی جدی در میان دو کشور انجامید و رئیس‌جمهور بلاروس آن را تهدیدی جدی برای کارآیی اتحادیه اوراسیا عنوان کرد. کاهش شدید ارزش روبل نیز بر اقتصاد بلاروس و قزاقستان بی‌تاثیر نمانده و شکوه و شکایت آنها علیه مسکو را برانگیخته است. بلاروس حتی اعلام کرده که از روسیه در قبال صادرات به این کشور به جای روبل دلار طلب خواهد کرد.

شرط‌های بقا

با توجه به به توان نازل ۵ کشور عضو در تامین نیازهای یکدیگر، زمانی اتحادیه اوراسیا می‌تواند کارآیی و بازدهی داشته باشد که با کانون‌های دیگر اقتصادی مانند اتحادیه اروپا در مناسباتی تنگاتنگ قرار گیرد و به جای تقابل با آن خود را مکمل آن ارزیابی کند.

قبلا رایزنی‌هایی در این باره شده بود و حتی روسیه عنوان می‌کرد که اوراسیا مکملی برای اتحادیه اروپا جهت ایجاد یک حوزه اقتصادی مشترک، از ولادیووستک در شرق روسیه تا لیسبون در غربی‌ترین نقطه اروپا. از همین رو در تهیه اسناد اوراسیا بیش از همه اسناد و قراردادهای اتحادیه اروپا مبنا قرار گرفته است نه مثلا اسناد نفتا ( اتحادیه اقتصادی کانادا، آمریکا و مکزیک) یا سایر مناطق تجارت آزاد.

حق نشر عکس AP
Image caption سقوط قیمت نفت و تحریم کشورهای غربی به اقتصاد روسیه آسیب رسانده

اما بحران اوکراین و برخی رفتارها و رویکردهای ناخوشایند قبلی مقام‌های بروکسل از نگاه روسیه، بیش از پیش در مسکو این تلقی را تقویت کرد که اوراسیا باید به قطبی درمقابل اتحادیه اروپا بدل شود. از همین رو تلاش شده است که مثلا با کشورهایی مانند ویتنام و اسرائیل مذاکرات مربوط به قرارداد تجارت آزاد به جریان بیافتد. در خود مسکو اما این نظرهواداران کمی ندارد که این کشورها کار زیادی برای اتحادیه اوراسیا نمی‌توانند بکنند و از نزدیکی با اتحادیه اروپا و در مراحل بعد چین و آمریکا گریزی نیست.

در اتحادیه اروپا در مجموع از تشکیل اتحادیه اوراسیا استقبال شده. استدلال اصلی این است که در این اتحادیه دیگر روسیه حرف اول و آخر را نمی‌زند و با توجه به مناسبات مثبت‌تر و بازتری که اتحادیه اروپا با سایر کشورهای عضو دارد طبیعی است که شانس برقراری یک دیالوگ سازنده با این اتحادیه و استفاده از پتانسیل‌ها و تبادلات مشترک بیشتر از پیش است و حتی در عرصه سیاسی هم، حل بحران‌هایی مانند اوکراین نیز چشم‌انداز بهتری پیدا کند.

در مجموع کارآیی و دوام اتحادیه اوراسیا از یک سو مشروط به همگرایی بیشتر منافع میان کشورهای عضو و سمت‌گیری مسکو به سوی به رسمیت‌شناختن حقوق برابر سایر اعضا است . از سوی دیگر تقویت توان و تنوع اقتصادی نازل این اتحادیه مشروط به پیوند‌خوردن آن به سایر قطب‌های اقتصادی جهان، و از جمله اتحادیه اروپاست. زمان نشان خواهد داد که این اتحادیه تا چه حد در تامین این دو شرط و بقای خود جدی خواهد بود.

مطالب مرتبط