رئیس جمهوری سریلانکا 'پس از شکست در انتخابات از ارتش تقاضای کمک کرد'

حق نشر عکس PMD
Image caption ماهیندا راجاپاکسا در اقدامی که تعجب بسیاری را برانگیخت روز جمعه بلافاصله پس از پذیرش شکست در انتخابات، کاخ ریاست جمهوری را ترک کرد

سخنگوی رئیس جمهوری جدید سریلانکا می گوید ماهیندا راجاپاکسا، رئیس جمهوری پیشین این کشور، پس از شنیدن خبر شکست در انتخابات ریاست جمهوری از ارتش تقاضای کمک داشته است.

به گفته راجیتا سناراتنه، سخنگوی رئیس جمهوری جدید سریلانکا، اندکی پیش از آنکه آقای راجاپاکسا شکست خود را در انتخابات بپذیرد فرمانده نیروهای نظامی این کشور را زیر فشار قرار داده تا زمام امور را در دست بگیرد.

ارتش سریلانکا و سخنگوی آقای راجاپاکسا تاکنون واکنشی به این اظهارات نشان نداده اند.

روز جمعه، ۱۹ دی (۹ ژانویه)، ماهیندا راجاپاکسا که از ده سال قبل ریاست جمهوری سریلانکا را در دست داشت اعلام کرد که در انتخابات ریاست جمهوری شکست خورده و با تبریک به رقیب انتخاباتی خود از این سمت کناره گیری کرده است. ساعاتی بعد، مسئول امور رسانه‌ای آقای راجا پاکسا گفت که وی اقامتگاه ریاست جمهوری را ترک کرده است.

ارتش سریلانکا تاکنون به شکل عمده از دخالت در امور سیاسی کشور پرهیز کرده است و تنها یک بار در سال ۱۹۶۲ قصد داشته کودتا کند اما شکست می خورد.

حق نشر عکس AFP
Image caption هواداران مایتریپالا سیریسنا رئیس جمهوری جدید سریلانکا پس از انتشار خبر پیروزی نامزد خود در میدان استقلال کولومبو تجمع کردند

پیروزی مایتریپالا سیریسنا در انتخابات ریاست جمهوری سریلانکا برای بسیاری از مردم این کشور و ناظران بین المللی تعجب برانگیز بود.

سخنگوی رئیس جمهوری تازه، مایتریپالا سیریسنا، روز یکشنبه در کولومبو گفت که آقای راجاپاکسا ساعاتی قبل از پذیرش شکست در انتخابات، "فرمانده کل ارتش را لای منگنه گذاشته بود تا نیروهایش را به خیابان بفرستد اما فرمانده ارتش از انجام این کار خودداری کرد. راجاپاکسا تا لحظه آخر می خواست که در مقامش بماند و وقتی مطمئن شد که گزینه دیگری ندارد تصمیم گرفت برود."

هنوز مشخص نیست که رئیس جمهوری پیشین سریلانکا شخصا با فرمانده ارتش در ارتباط بوده یا از برادر کوچکش، گوتابهایا راجاپاکسا، که وزیر دفاع بود نیز کمک خواسته است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption مایتریپالا سیریسنا، جمعه شب، اندکی پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری سریلانکا در جمع هوادارانش حضور یافت

به گفته آقای سناراتنه، رئیس جمهوری جدید سریلانکا دستور داده که سانسور وبسایت های مخالف پایان یابد، و شنود مکالمات تلفنی مردم و نظارت بر سیاستمداران و روزنامه نگاران متوقف شود.

تصمیم آقای راجاپاکسا برای پذیرش شکست در انتخابات ریاست جمهوری سریلانکا با قدردانی جان کری وزیر خارجه آمریکا مواجه شد.

آقای راجاپاکسا که پیشتر با تغییر قانون اساسی سریلانکا راه را برای پیروزی خود در دور سوم ریاست جمهوری هموار کرده بود پس از پذیرش شکست در انتخابات در توییتر نوشت که او در پی انتقال صلح آمیز قدرت بوده است.

هواداران آقای راجاپاکسا اقدامات او برای پایان دادن به جنگ داخلی و پیشرفت اقتصادی را می ستایند اما مخالفینش می گویند که او در ده سال اخیر به شکل فزاینده ای فاسد و خودرای شده بود.

مطالب مرتبط