محکومیت حضور 'دشمنان آزادی مطبوعات' در تظاهرات پاریس

حق نشر عکس AFP
Image caption رهبران حدود چهل کشور جهان در راهپیمایی پاریس شرکت کردند

سازمان "گزارشگران بدون مرز" در بیانیه‌ای که هم‌زمان با راهپیمایی روز یکشنبه پاریس منتشر کرده، ضمن استقبال از حضور رهبران خارجی در این تظاهرات، شرکت رهبران کشورهای "محدودکننده آزادی اطلاعات" را محکوم کرده است.

در این بیانیه این سوال مطرح شده که بر چه اساسی نمایندگان "رژیم‌های نابودگر آزادی مطبوعات" برای ادای احترام به نشریه شارلی ابدو به پاریس آمده‌اند، در حالی که این نشریه "همواره مدافع تند و تیزترین برداشت‌ها از آزادی بیان بوده است".

راهپیمایی "اتحاد" در پاریس با شرکت بیش از یک میلیون نفر و حضور رهبران و مقام‌های حدود ۴۰ کشور جهان در پی کشته شدن ۱۷ نفر در حملات سه مهاجم در نقاط مختلف پاریس برگزار شد.

در یکی از این حملات دو مهاجم مسلح به دفتر نشریه طنز شارلی ابدو حمله کردند و ۱۲ نفر را کشتند که بیشترشان روزنامه‌نگار بودند. شارلی ابدو پیش از آن به دلیل چاپ کاریکاتورهایی از پیامبر اسلام خبرساز شده بود.

__________________________________________________________________

رتبه آزادی مطبوعات بعضی کشورهای شرکت‌کننده در تظاهرات پاریس در فهرست ۲۰۱۴ گزارشگران بدون مرز

اسرائیل یونان قطر امارات الجزایر تونس اردن روسیه ترکیه مصر بحرین
۹۶ ۹۹ ۱۱۳ ۱۱۸ ۱۲۱ ۱۳۳ ۱۴۱ ۱۴۸ ۱۵۴ ۱۵۹ ۱۶۳

________________________________________________________________

گزارشگران بدون مرز از حضور رهبران کشورهایی در راهپیمایی پاریس ابراز انزجار کرده است که در آن "روزنامه‌نگاران و وبلاگ‌نویس‌ها به صورت سیستماتیک مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند".

در این بیانیه از کشورهایی مانند مصر، روسیه، ترکیه و امارات متحده عربی نام برده شده و رتبه آنها در فهرست آزادی مطبوعات در سال ۲۰۱۴ مورد توجه قرار داده شده است.

سامح شکری، سرگی لاوروف و شیخ عبدالله بن‌زیاد آل‌نهیان وزرای خارجه مصر، روسیه و امارات و احمد داووداوغلو، نخست وزیر ترکیه امروز در راهپیمایی پاریس شرکت کردند.

کریستف دولوار، دبیر کل گزارشگران بدون مرز گفته است: "ما باید همبستگی خود را با شارلی ابدو نشان دهیم بدون آن که هیچ شارلی دیگری در جهان از یاد برده شود."

آقای دولوار همچنین گفت: "پذیرفتنی نیست که نمایندگان کشورهایی که صدای روزنامه‌نگاران را خاموش می‌کنند، با هدف بهره‌برداری از موج احساسات فعلی تلاش کنند که تصویر جهانی خود را بهبود بخشند و بعد از بازگشت به خانه همچنان سیاست‌های سرکوبگرانه خود را دنبال کنند."

مطالب مرتبط