دولت سریلانکا 'تلاش برای کودتا' از سوی رئیس جمهور پیشین را بررسی می‌کند

حق نشر عکس PMD
Image caption ماهیندا راجاپاکسا در اقدامی که تعجب بسیاری را برانگیخت روز جمعه بلافاصله پس از پذیرش شکست در انتخابات، کاخ ریاست جمهوری را ترک کرد

مقامات دولت جدید سریلانکا گفته‌اند گزارشها درباره "تلاش برای کودتا" از سوی ماهیندرا راجاپاکسا، رئیس جمهور سابق را پس از انتخابات روز جمعه بررسی می‌کنند.

مانگلا ساماراویرا، یکی از مشاوران رئیس جمهوری منتخب در جمع خبرنگاران گفته است که "مردم فکر می‌کنند که انتقال قدرت مسالمت‌آمیز بوده؛ اما اینطور نبوده است."

سخنگوی آقای راجاپاکسا این ادعاها را بی‌اساس خوانده است.

آقای ساماراویرا گفته است که رئیس جمهور شکست خورده در انتخابات در حقیقت تلاش داشته تا فرماندهان ارتش و پلیس را برای کمک به باقی ماندنش بر سر قدرت تشویق کند و در صورت ضرورت از قوه قهریه استفاده کند.

او گفت: "اولین چیزی که دولت جدید مورد بررسی قرار خواهد داد تحقیق درباره کودتا و توطئه از سوی آقای راجاپاکسا است."

این مشاور رئیس جمهور منتخب سریلانکا همچنین گفته که "(آقای راجاپاکسه) تنها پس از آنکه فرمانده ارتش و رئیس کل بازرسی پلیس با وی مخالفت کردند، شکست را پذیرفت."

وی در عین حال افزوده که فشارهای دیپلماتیک هم در انتقال مسالمت آمیز قدرت تاثیر داشته است.

پیشتر نیز سخنگوی رئیس جمهوری جدید سریلانکا در اظهارتی گفته بود که رئیس جمهوری پیشین این کشور، پس از شنیدن خبر شکست در انتخابات از ارتش تقاضای کمک داشته است.

به گفته راجیتا سناراتنه، سخنگوی رئیس جمهوری جدید سریلانکا، اندکی پیش از آنکه آقای راجاپاکسا شکست خود را در انتخابات بپذیرد فرمانده نیروهای نظامی این کشور را زیر فشار قرار داده تا زمام امور را در دست بگیرد.

سخنگوی ارتش سریلانکا به خبرگزاری فرانسه گفته است که وی از تلاش برای کودتا "اطلاعی" ندارد.

شکست انتخاباتی

حق نشر عکس Reuters
Image caption مایتریپالا سیریسنا، جمعه شب، اندکی پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری سریلانکا در جمع هوادارانش حضور یافت

روز جمعه، ۱۹ دی (۹ ژانویه)، ماهیندا راجاپاکسا که از ده سال قبل ریاست جمهوری سریلانکا را در دست داشت اعلام کرد که در انتخابات ریاست جمهوری شکست خورده و با تبریک به رقیب انتخاباتی خود از این سمت کناره گیری کرد. ساعاتی بعد، مسئول امور رسانه‌ای آقای راجاپاکسا گفت که وی اقامتگاه ریاست جمهوری را ترک کرده است.

ارتش سریلانکا تاکنون به شکل عمده از دخالت در امور سیاسی کشور پرهیز کرده است. ارتش تنها یک بار در سال ۱۹۶۲ قصد داشت کودتا کند که ناکام ماند.

پیروزی مایتریپالا سیریسنا در انتخابات ریاست جمهوری سریلانکا برای بسیاری از مردم این کشور و ناظران بین المللی تعجب برانگیز بود.

تصمیم آقای راجاپاکسا برای پذیرش شکست در انتخابات ریاست جمهوری سریلانکا با قدردانی جان کری وزیر خارجه آمریکا مواجه شد.

آقای راجاپاکسا که پیشتر با تغییر قانون اساسی سریلانکا راه را برای پیروزی خود در دور سوم ریاست جمهوری هموار کرده بود پس از پذیرش شکست در انتخابات در توییتر نوشت که او در پی انتقال صلح آمیز قدرت بوده است.

هواداران آقای راجاپاکسا اقدامات او برای پایان دادن به جنگ داخلی و پیشرفت اقتصادی را می ستایند اما مخالفانش می گویند که او در ده سال اخیر به شکل فزاینده ای فاسد و خودرای شده بود.

مطالب مرتبط