انفجار بمبی در نیجریه ۱۹کشته برجا گذاشت

حق نشر عکس n
Image caption خبرنگاران می‌گویند که تمام نشانه‌ها حاکی از دست داشتن گروه بوکوحرام در این حمله است

پلیس نیجریه می‌گوید در پی انفجار بمبی در مرکز خریدی در شمال شرقی کشور دست کم ۱۹ نفر کشته و چندین نفر دیگر زخمی شده‌اند.

یه گفته پلیس این بمب که در شهر مایدوگوری در ایالت بونور منفجر شد، به بدن دختری بسته شده بود.

هنوز گروهی مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته است. با این حال خبرنگاران می‌گویند که تمام نشانه‌ها حاکی از دست داشتن گروه بوکوحرام در این حمله است.

گزارش شده که این بازارچه خیابانی در اواخر سال گذشته میلادی در یک هفته دوبار هدف حمله بمبگذاران زن قرار گرفته بود.

عبداللهی کائورا، خبرنگار بی‌بی‌سی در لاگوس می‌گوید که این نخستین بار نیست که از دختری جوان برای بمبگذاری انتحاری استفاده شده است که به نظر می‌رسد استراتژی جدید گروه‌های پیکارجوست که می‌دانند در مناطق عمدتا مسلمان نشین، مردم کمتر به زنان شک می‎برند.

این گروه پیکارجو در پنج سال گذشته برای برقراری خلافت اسلامی در ایالت‎های شمال شرقی که شاهد بیشترین خشونت‌ها در نیجریه بوده، در حال جنگ بوده است.

گروه اسلام‌گرای بوکو حرام، که نام رسمی آن به عربی "جماعة أهل السنة للدعوة والجهاد" است، بیش از یک دهه است که در شمال شرقی نیجریه و شمال کامرون و نیجر فعالیت می‌کند.

این گروه که فعالیت نظامی خود را از سال ۲۰۰۹ آغاز کرد، آموزش‌های غربی را حرام می‌دانند و مکررا به مدارس و مراکز آموزشی حمله می کنند.

در سال گذشته صدها کودک و نوجوان توسط پیکارجویان بوکوحرام ربوده شدند. درگیری میان بوکوحرام و نیروهایی دولت در سال گذشته بیش از ۱.۵ میلیون آواره و دو هزار کشته برجا گذاشت.