آمریکا: باید مقام بلندپایه‌تری را برای راهپیمایی به پاریس می‌فرستادیم

حق نشر عکس Getty
Image caption بسیاری از رهبران جهان در راهپیمایی پاریس شرکت کردند

جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید گفته است که آمریکا باید مقام بلندپایه‌تری را برای شرکت در راهپیمایی روز یکشنبه پاریس به فرانسه می‌فرستاد.

به گفته آقای ارنست باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا خود علاقه‌مند بوده که در این تظاهرات شرکت کند.

حضور آمریکا در سطح سفیر در راهپیمایی پاریس باعث شد این انتقاد مطرح شود که چرا رئیس جمهوری، معاونش یا یکی دیگر از مقام‌های ارشد آمریکا در راهپیمایی پاریس شرکت نکرده‌اند.

سخنگوی کاخ سفید گفت با وجود این که مقام بلندپایه‌ای از آمریکا به فرانسه نرفته، "نباید هیچ شبهه‌ای درباره روابط مستحکم میان آمریکا و فرانسه مطرح شود".

پیش از این از جان کری، وزیر خارجه آمریکا هم که به هند سفر کرده بود درباره حضور آمریکا در راهپیمایی پاریس سوال شد که او در جواب این انتقاد را "مته به خشخاش گذاشتن" خواند و گفت روابط دو کشور به وقایع یک روز محدود نمی‌شود.

روز یکشنبه اریک هولدر، دادستان آمریکا هم برای شرکت در نشستی امنیتی به پارسی سفر کرده بود، اما بنا بر گزارش‌ها در اهپمایی حضور نداشت.

راهپیمایی "اتحاد" در پاریس با حضور رهبران حدود ۵۰ کشور جهان و بیش از یک میلیون جمعیت برای بزرگداشت قربانیان حملات هفته گذشته و ابراز همبستگی رهبران خارجی با دولت و مردم فرانسه برگزار شد.

در این راهپیمایی بسیاری از کشورها از جمله بریتانیا و آلمان در سطح روسای دولت شرکت کردند و تعداد زیادی از وزرای امور خارجه هم حضور داشتند.

مطالب مرتبط