سوریه ترکیه را متهم کرده که به 'تروریست ها' اجازه عبور از مرز می دهد

حق نشر عکس AP
Image caption حیات بومدن، شریک زندگی امدی کالیبالی یکی از عوامل حملات اخیر در پاریس توانسته در اوایل ماه جاری از طریق مرز ترکیه وارد سوریه شود

دولت سوریه ترکیه را متهم کرده که به "تروریست ها" اجازه می دهد تا آزادانه از مرز عبور کنند.

سوریه این واکنش را پس از آن داشته که مقامات ترکیه اعلام کردند حیات بومدین، شریک زندگی امدی کالیبالی، یکی از عوامل حملات اخیر در پاریس، توانسته در اوایل ماه جاری از طریق مرز ترکیه وارد سوریه شود.

حیات بومدین ۲۶ ساله، مظنونی است که پیش از این پلیس به ظن دست داشتن در حملات اخیر پاریس در تعقیب او بود.

مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه امروز (دوشنبه ۱۲ ژانویه) گفت که حیات بومدین در دوم ژانویه سال جاری از مادرید اسپانیا وارد خاک ترکیه شده و در هشتم ژانویه هم از طریق مرز ترکیه به سوریه رفته است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، ترکیه یکی از حامیان مهم پیکارجویان مخالف دولت بشار اسد است.

حق نشر عکس epa
Image caption احمد داوود اوغلو، نخست وزیر ترکیه گفته است که این کشور نباید به خاطر ورود یکی از مظنونان حملات پاریس به خاکش مقصر دانسته شود

وزارت امور خارجه سوریه امروز اعلام کرد که ترکیه به تروریست هایی که "خون مردم بیگناه در سوریه و سایر نقاط جهان" را می ریزند، کمک می کند.

وزارت خارجه سوریه همچنین از جامعه بین المللی خواسته تا در جهت توقف "سیاست مخرب ترکیه" اقدام کنند.

احمد داوود اوغلو، نخست وزیر ترکیه که به آلمان سفر کرده در جریان کنفرانسی خبری با حضور آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان گفت که ترکیه نباید به خاطر ورود یکی از مظنونان حملات پاریس به خاک آن کشور مقصر دانسته شود.

به گفته نخست وزیر ترکیه، این کشور بین ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ خارجی را که نامشان در فهرست سیاه سازمان های اطلاعاتی بین المللی قرار داشته از ترکیه اخراج کرده است.