فرانسه ۱۵ هزار نیروی امنیتی به کار می‌گیرد

حق نشر عکس GETTY
Image caption فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهوری فرانسه در راهپیمایی 'اتحاد' پاریس

دولت فرانسه با تشکیل جلسه بحران برای بررسی وضعیت امنیتی این کشور اعلام کرده است ۱۵ هزار نیروی امنیتی به کار خواهد گرفت.

ژان ایو لودریان، وزیر دفاع فرانسه اعلام کرده است که از فردا، سه‌شنبه دوازدهم ژانویه، ۱۰ هزار نیروی امنیتی حفاظت از مراکز حساس را به عهده خواهند گرفت.

پنج هزار نفر دیگر هم از ۷۰۰ مدرسه ویژه یهودیان محافظت خواهند کرد.

مانوئل والس، نخست‌وزیر فرانسه می‌گوید امدی کولیبالی، مهاجمی که در یک سوپرمارکت ویژه یهودیان (کوشر) چهار نفر را کشت، قطعا هم‌دست داشته است.

در جلسه امروز با ریاست فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه و وزرای کابینه، درباره حمله هفته گذشته به نشریه فکاهی شارلی ابدو و گروگان‌گیری در یک فروشگاه ویژه یهودیان (کوشر) بحث شد.

نیروهای امنیتی فرانسه با این انتقاد مواجه هستند که چطور شبه‌نظامیان شناخته شده توانستند چنین حملاتی را در پاریس ساماندهی کنند.

در مجموع سه حادثه حمله به نشریه طنز شارلی ابدو، گروگان‌گیری در فروشگاه مخصوص یهودیان و حمله به یک مامور پلیس در مجموع ۱۷ نفر کشته شدند.

ظاهرا دلیل حمله به نشریه شارلی ابدو مجموعه کاریکاتورهایی بوده که حمله‌کنندگان آن را توهین به پیامبر مسلمانان می‌دانستند.

حق نشر عکس REUTERS

دیروز، یکشنبه ۱۱ ژانویه در فرانسه بیش از سه میلیون نفر برای اعلام همبستگی با خانواده کشته‌شدگان و حمایت از آزادی بیان در راهپیمایی شرکت کردند که به "راهپیمایی اتحاد" معروف شد.

حدود یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر در راهپیمایی شهر پاریس در پایتخت فرانسه حضور داشتند، از جمله بیش از ۴۰ نفر از سران کشورهای جهان.

جلسه امروز ستاد بحران دولت فرانسه با حضور نخست‌وزیر، وزاری کشور و مسئولان امنیتی و پلیس برگزار می‌شود.

بعد از آنکه مشخص شد دو برادر سعید و شریف کواشی و امدی کولیبالی، مظنونان کشته شده، سابقه فعالیت‌های افراط‌گرایانه داشته‌اند، مانوئل والس نخست وزیر فرانسه حملات پاریس را "شکستی آشکار" توصیف کرد.

حق نشر عکس AFP
Image caption حضور بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل و محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در ردیف اول راهپیمایی باعث توجه رسانه‌های دنیا شد

برادران کواشی در فهرست افراد تحت نظر دولت بریتانیا و آمریکا بودند. آقای کولیبالی هم پیش‌تر به خاطر تلاش برای فراری دادند یک شبه‌نظامی شناخته شده از زندان، متهم شده بود. درباره مظنونان حملات پاریس اینجا بیشتر بخوانید.

آقای کولیبالی در زندان با برادران کواشی آشنا شده بود. دیروز ویدئویی از او منتشر شد که ضمن اعلام وفاداری به داعش، مسئولیت کشته شدن یک افسر پلیس زن را به عهده گرفته بود.

هر سه نفر این مظنونان روز جمعه در عملیات پلیس برای پایان دادن به دو گروگان‌گیری جداگانه در پاریس کشته شدند.

علاوه بر دولت فرانسه، در بریتانیا هم امروز دولت دیوید کامرون برای بررسی حملات پاریس و راهکارهای بریتانیا برای مقابله با حملات مشابه جلسه خواهد داشت.

حق نشر عکس AFP
Image caption دولت فرانسه راهپیمایی یکشنبه را بزرگ‌ترین تجمع تاریخ این کشور توصیف کرده است

مطالب مرتبط