انتشار اولین شماره شارلی ابدو پس از حملات هفته پیش

حق نشر عکس AFP

شماره تازه نشریه طنز فرانسوی، شارلی ابدو، که هفته پیش شاهد کشتار کاریکاتوریست هایش توسط افراط گرایان بود با کاریکاتور تازه ای از پیامبر مسلمانان در روی جلد منتشر شده است.

تیراژ این شماره مجله سه میلیون است درحالی که معمولا در ۶۰ هزار نسخه چاپ می شود.

یک هفته پیش در روز چهارشنبه کسانی که می گفتند درحال گرفتن انتقام پیامبر اسلام هستند ۱۲ نفر را در دفتر این نشریه در پاریس - از جمله ۸ روزنامه نگار را - به قتل رساندند.

در کاریکاتور جدید، پیامبر اسلام درحالی که اشک می ریزد پلاکاردی با این مضمون در دست دارد:‌ "من شارلی هستم".

شعار "من شارلی هستم" به طور گسترده مورد استفاده کسانی که حمله را محکوم می کنند قرار گرفته است.

تصور می شود که کاریکاتورهای قبلی این نشریه از پیامبر اسلام علت حمله به آن بوده باشد.

نسخه جدید شارلی ابدو در شش زبان - از جمله انگلیسی، عربی و ترکی - منتشر می شود.

ژرارد بیارد سردبیر این نشریه به خبرنگاران گفت: "خوشحالیم که مجله درآمده و خوشحالیم که توانسته ایم چنین کنیم، و به این هدف برسیم. سخت بود. چیدن صفحه اول مشکل بود چون باید چیز تازه ای را بیان می کرد، حوادثی که پشت سر گذاشته ایم را منعکس می کرد."

رسانه های فرانسوی قبلا کاریکاتور روی جلد این مجله را منتشر کرده اند.

واشنگتن پست، فرانکفورتر آلگماینه،‌ کوریرا دلا سرا و گاردین از روزنامه های معروف جهان هستند که این کاریکاتور را چاپ می کنند.

اما شمار بسیار کمی از نشریات و رسانه ها در خاور میانه و آفریقای شمالی این تصویر را چاپ می کنند.

کریس موریس خبرنگار بی بی سی در پاریس گزارش می دهد که تصمیم شارلی ابدو برای انتشار کاریکاتور دیگری از پیامبر اسلام باعث تهدیدهای تازه اسلام گرایان پیکارجو و انتقاد در جهان اسلام شده است.

مظنون فراری است

حق نشر عکس AFP

سه روز خشونت در پاریس روز چهارشنبه هفته پیش زمانی شروع شد که دو برادر به نام های سعید و شریف کواشی به دفتر نشریه طنز شارلی ابدو حمله کردند. آنها فریاد می کشیدند که "انتقام حضرت محمد" را گرفته اند.

این دو برادر بعدا در شهر کوچکی در شمال پاریس در جریان تیراندازی توسط نیروهای امنیتی کشته شدند.

از سوی دیگر فردی به نام امدی کولیبالی که به گفته محققان با برادران کواشی ارتباط داشت چهار نفر را در یک فروشگاه مواد غذایی یهودی به قتل رساند. تصور می شود که او همچنین مسئول قتل یک مامور پلیس زن به ضرب گلوله در پاریس یک روز پیش از آن کشتار باشد. او در حمله ماموران کشته شد.

گمان می رود شریک او حیات بومدین که پلیس در تعقیب اوست به سوریه گریخته باشد. او پیش از حادثه گروگانگیری و قتل چهار یهودی در پاریس، فرانسه را ترک کرده بود.

'فرانسه با اسلام در جنگ نیست'

روز سه شنبه مانوئل وال نخست وزیر فرانسه گفت که کشورش درحال نبرد با افراط گرایی و تروریسم است نه با مسلمانان.

او در پارلمان فرانسه گفت که اسلام گرایان مسلح که ۱۷ نفر را در پاریس به قتل رساندند می خواستند "روح فرانسه" را نابود کنند اما شکست خورده اند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption مراسم خاکسپاری هفت نفر از قربانیان سه شنبه برگزار شد

او پس از مراسم خاکسپاری هفت نفر از کسانی که در حملات هفته پیش کشته شدند سخنرانی می کرد.

قانونگذاران فرانسوی که برای اولین بار از زمان آن حملات در پارلمان حاضر شده بودند به احترام قربانیان یک دقیقه سکوت کردند و بعد سرود ملی را خواندند.

آقای وال در این جلسه گفت که تظاهرات عظیم اتحاد که میلیون ها فرانسوی در روز یکشنبه در آن شرکت کردند "پاسخی درخشان" به خشونت بود و گفت: "ما با جهادی گری و تروریسم در جنگیم.... اما فرانسه با اسلام و مسلمانان در جنگ نیست."

او یک رشته تدابیر تازه را در این نبرد از جمله ایجاد "بخش های خاص" در زندان ها برای جهادی ها و نظارت شدیدتر بر اینترنت و رسانه های اجتماعی اعلام کرد.

او گفت "باید با تدابیر منحصر به فرد به این شرایط استثنایی واکنش نشان دهیم" اما افزود که هیچ اقدامی در انحراف از قوانین و ارزش های فرانسه انجام نخواهد شد.

وزارت دفاع فرانسه در واکنش به حملات هفته پیش ۱۰ هزار سرباز را در نقاط حساس از جمله کنیسه ها، مساجد و فرودگاه ها مستقر کرده.

بالاترین نشان افتخار

پیشتر فرانسوا اولاند در مراسمی در ستاد پلیس در مرکز پاریس به سه مامور پلیسی که در آن حملات کشته شدند ادای احترام کرد.

آقای اولاند بالاترین نشان افتخار فرانسه،‌ لژیون دونور، را به این سه مامور به نام های فرانک برینسولارو، احمد مرابت، و کلاریسا جین فیلیپ اعطا کرد.

آقای اولاند در این مراسم گفت که این ماموران "کشته شدند تا ما بتوانیم در آزادی زندگی کنیم".

روز سه شنبه همچنین جنازه چهار یهودی که در حملات مسلحانه هفته گذشته کشته شده بودند در بیت المقدس تشییع شد.

روون ریولین، رئیس جمهوری، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر و شماری از مقامات دولتی اسرائیل در مراسم خاکسپاری یوهان کوهن، ۲۳ ساله، یوآف حتب، ۲۲ ساله، فرانسوا میشل سعده، ۶۴ ساله، و فیلیپ براهام، ۴۵ ساله شرکت کردند.

نخست وزیر اسرائیل گفت که زندگی قربانیان "به خاطر نفرت کوتاه شد."

مطالب مرتبط