واکنش شورای روابط اسلام و آمریکا به حملات اخیر فرانسه

حق نشر عکس nc
Image caption نهاد عوض می‌گوید حمله کنندگان شارلی ابدو یک گروه خیلی خیلی کوچک از مسلمانان هستند

در روزی که میلیون‌ها نسخه از تازه‌ترین شماره نشریه شارلی ابدو با کاریکاتور حضرت محمد بر روی جلد آن فروخته شد، شورای روابط اسلام و آمریکا یک نشست خبری برگزار کرد تا ناخشنودی مسلمانان آمریکا را از این موضوع نشان دهد.

نهاد عوض، رئیس این شورا گفت که مسلمانان به صورت‌گری اعتقاد ندارند "به این دلیل که معتقدند تصاویر، توجه و تمرکز آنها از عبادت خدا به سوی عبادت بت‌ها منحرف می‌کند".

او گفت: "این منطقی است که پشت موضوع مخالفت ما با تصویرگری وجود دارد. شما در مسجدها و مراکز مذهبی ما تصویر و مجسمه نمی‌بینید."

حمله به نشریه شارلی ابدو و انتشار دوباره کاریکاتورهای پیامبر اسلام، یک بار دیگر موضوع صورت‌گری را در میان مسلمانان داغ کرده است، اما شورای روابط اسلام و آمریکا از مدت‌ها پیش و از دهه نود با این موضوع در آمریکا درگیر بوده است.

تصویر پیامبر اسلام یکی از تصاویری است که بر کتیبه‌ای در سالن دادگاه دیوان عالی ایالات متحده نقش بسته است.

تصویر او در کنار حضرت موسی، سلیمان پیامبر، کنفوسیوس، حمورابی، ناپلئون و چندین نفر دیگر به عنوان یکی از کسانی ثبت شده که از دوران باستان تاکنون در تدوین قانون برای انسان‌ها نقش داشته‌ است.

شورای روابط اسلام و آمریکا در دهه نود از دیوان عالی ایالات متحده خواست که به خاطر حرمت صورت‌گری در اسلام، تصویر حضرت محمد را از این دیوار حذف کند.

اما دیوان عالی ایالات متحده این اعتراض را نپذیرفت و تاکید کرد که این تصویر شائبه پرستش بت را که باعث نگرانی مسلمانان است ایجاد نمی‌کند.

اکنون و پس از انتشار تصاویر تازه‌ از حضرت محمد بر روی جلد شماره تازه شارلی ابدو، رئیس این شورا می‌گوید همان طور که شارلی ابدو حق دارد که این تصاویر را منتشر کند، ما هم حق داریم که به صورت مسالمت‌آمیز به تصویرسازی منفی از شخصیت‌های مذهبی‌مان اعتراض کنیم.

او می‌گوید که اکثریت مسلمانان با خشونت مخالف‌اند.

آقای عوض گفت: "گروهی که دست به حمله علیه نشریه‌ شارلی ابدو زدند یک گروه خیلی خیلی کوچک از مسلمانان هستند که متاسفانه رسانه‌های غربی هم بر روی آنها تمرکز کرده‌اند و باید بگویم متاسفانه رسانه‌های غربی و بسیاری از سیاستمداران مسلمان به دست افراطیون به بازی گرفته شده‌اند."

رئیس شورای روابط اسلام و آمریکا گفت که قصد افراطیون "تفرقه انداختن بین ماست تا به دنیا نشان بدهند که ببینید غربی‌ها مخالف اسلام‌ هستند. غربی‌ها به اسلام حمله می‌کنند. در حالی که مساله این نیست. مساله این است که ما یک اقلیت کوچک داریم که علیه مخالفانشان از جمله مسلمان‌ها دست به خشونت می‌زنند."

به گفته او، بیشتر قربانیان این افراطیون خود مسلمان‌ها هستند.

آقای عوض گفت: "الان همه ما درباره همین موضوعی صحبت می‌کنیم که آنها دوست دارند و اگر ما در مورد عدم توافق به توافق نرسیم آن وقت برنده این بازی تروریست‌ها هستند."