پاپ در سریلانکا خواستار وحدت و شکیبایی مذهبی شد

در سریلانکا، جمعیت زیادی در مراسم دعا که توسط پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان برگزار شده، شرکت کردند.

در این مراسم پاپ همچنین اولین سریلانکایی را به مقام قدیسی رساند.

رهبر کاتولیک‌های جهان با تاکید بر تلاش برای وحدت در کشور از مردم خواست تا راه و روش زندگی "قدیس جوزف واز" را سرمشق خود قرار دهند و به مانند این قدیس قرن ۱۷ میلادی با تفاوت‌های مذهبی با شکیبایی برخورد کنند.

پاپ تاکید کرد که قدیس جوزف زندگی خود را وقف پیام صلح و آشتی انجیل کرد.

جوزف واز در سال ۱۶۸۷ به سریلانکا رفت و توسط مقامات وقت بارها به زندان افتاد. او کتاب‌های دعای زیادی را به زبان‌های تامیلی و سینهالی ترجمه کرد. جوزف واز به هنگام مرگش در سال ۱۷۱۱ به رهبر مذهبی سریلانکا شهرت یافته بود.

بر اساس گزارش‌ها پاپ پس از این مراسم که در کلمبو، پایتخت، برگزار شد، به منطقه شمال سریلانکا سفر کرده است، منطقه‌ای که به مدت ۲۶ سال صحنه جنگ و درگیری‌های داخلی بین نیروهای دولتی و شورشیان موسوم به ببرهای تامیل بود.

نیروهای دولتی در نهایت و در سال ۲۰۰۹ تواسنتند ببرهای تامیل را شکست دهند. هر دو طرف این درگیری‌های طولانی متهم به اعمال خشونت شده‌اند.

مقامات سریلانکا تاکنون حاضر نشده اند با تحقیقات اعلام شده از سوی سازمان ملل متحد درباره جنایات جنگی، همکاری کنند.

دولت سابق سریلانکا این اتهام را که در مراحل پایانی جنگ، نیروهای دولتی مسئول کشته شدن هزاران غیرنظامی بوده‌اند، همواره رد کرده اند.

درگیری‌های خشونت‌آمیز

در جنگ ۲۶ ساله بین شورشیان ببرهای تامیل با ارتش سریلانکا بیش از ۷۰ هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند.

ریشه این جنگ به سال ۱۹۴۸ باز می گردد که پس از استقلال سریلانکا از بریتانیا، اقلیت تامیل در شمال این کشور نسبت به تبعیض گسترده از سوی اکثریت سینهالی اعتراض داشت.

در اوایل دهه ۷۰ "ولوپیلای پراباکاران" بنیانگذار ببرهای تامیل، مبارزه‌ای را با هدف دستیابی به یک ناحیه مستقل تامیل آغاز کرد که این مبارزه در سال ۱۹۸۳ به یک جنگ داخلی تمام عیار و خونین بدل شد.

با پایان درگیری‌های داخلی تقریبا همه رهبران ببرهای تامیل کشته شدند.

به دنبال انتخابات اخیر ریاست جمهوری در این کشور در روز پنجشنبه ۸ ژانویه سال جاری میلادی، ماهیندا راجاپاکسا که از ۱۰ سال قبل ریاست جمهوری سریلانکا را در دست داشت اعلام کرد که در انتخابات ریاست جمهوری شکست خورده و با تبریک به رقیب انتخاباتی خود از این سمت کناره‌گیری کرد.

سریلانکا، که تا سال ۱۹۷۲ سیلان نام داشت، جزیره‌ای واقع در شمال اقیانوس هند است و جمعیت آن به بیش از ۲۰ میلیون نفر می‌رسد. این کشور زمانی مستعمره بریتانیا بود اما در سال ۱۹۴۸ از بریتانیا مستقل شد.

حدود ۷۵ درصد جمعیت این کشور را سینهالی‌ها و حدود ۱۱ درصد را تامیل‌ها تشکیل می‌دهند و مالایی‌ها و افراد نژاد مخلوط بومی و اروپایی سایر اقلیت‌های عمده این کشور هستند. دین حدود ۷۰ در صد جمعیت سریلانکا بودایی است و پیروان هندوئیسم و اسلام دو اقلیت دینی اصلی در این کشور هستند. سینهالی و تامیل زبان‌های رسمی این کشور است و انگلیسی نیز به طور وسیع مورد استفاده قرار دارد.

اقتصاد سریلانکا عمدتا به کشت و پردازش محصولات کشاورزی متکی است و به خصوص چای، کائوچو و دارچین از محصولات عمده این کشور محسوب می‌شود.