روزنامه جمهوریت ترکیه کاریکاتور پیامبر اسلام را منتشر کرد

حق نشر عکس EPA
Image caption به دنبال انتشار کاریکاتور پیامبر اسلام در روزنامه جمهوریت تدابیر امنیتی در اطراف دفتر آن اتخاذ شده است

روزنامه جمهوریت ترکیه کاریکاتور روی جلد شماره تازه مجله شارلی ابدو از پیامبر اسلام را منتشر کرده است.

چهار صفحه از شماره امروز روزنامه جمهوریت برای همبستگی با مجله طنز فرانسوی شارلی ابدو به بازنشر برخی کاریکاتورهای این مجله اختصاص یافته است. این چهار صفحه به گزیده‌ای از کاریکاتورهای شماره تازه شارلی ابدو به همراه ترجمه‌های آنها اختصاص یافته است.

کاریکاتور روی جلد شارلی ابدو از پیامبر اسلام در این ویژه نامه چهار صفحه‌ای نیست اما به صورت کوچک در صفحات دیگر چاپ شده است.

روی جلد نسخه امروز شارلی ابدو، با عنوان "همه چیز بخشیده شد"، کاریکاتوری از پیامبر اسلام با حالتی متاثر و تابلوی "من شارلی هستم" در دست منتشر شده است. این شعار همبستگی با کارکنان این نشریه و نشانه حمایت از حق آزادی بیان بوده است.

پیشتر از قول کارکنان جمهوریت نقل شد که ماموران پلیس پس از بررسی محتوای این چهار صفحه ویژه و حصول اطمینان از اینکه حاوی کاریکاتورهایی از پیغمبر اسلام نیست، اجازه توزیع آن را دادند.

کاریکاتوری که از پیامبر اسلام چاپ شده به صورت کوچک و بالای دو ستون یادداشت‌های مرتبط با این موضوع قرار گرفته است.

واکنش‌ها

_________________________________________

حق نشر عکس non

خشایار جنیدی - خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در استانبول

انتشار گزیده چهار صفحه‌ای از مجله شارلی ابدو در روزنامه جمهوریت واکنش تندی را از سوی برخی همراه داشته است.

مخالفان در توییتر با شعار 'شارلی ابدو نباید در کشور من توزیع شود' به شدت از روزنامه جمهوریت و کارکنان آن انتقاد کرده‌اند.

یکی از مخالفان در توییتر نوشته: ما شارلی ابدو نیستیم. ما میلیون‌ها ترک و مسلمانی هستیم که بی‌گناه کشته می‌شوند. کاربر دیگری نوشته است: در جهنم هیزم و کبریت وجود ندارد. هر کسی آتش خود را از این دنیا به آنجا خواهد برد.

حملات نسبت به جیدا کاران و حکمت چیتانکایا، یادداشت‌نویسانی که تصویر روی جلد نسخه شارلی ابدو را در مطالب خود در جمهوریت منتشر کرده‌اند، بیشتر است.

__________________________________________________________________

همزمان با انتشار شماره امروز شارلی ابدو، ترجمه‌ای از کاریکاتورهایش به زبان‌های مختلف، از جمله ترکی و عربی هم منتشر شده است. انتشار این کاریکاتورها به عربی تنها به صورت اینترنتی بوده، اما در ترکیه روزنامه جمهوریت آنها را چاپ کرده است.

روزنامه جمهوریت از تریبون‌های اصلی نیروهای لائیک و طرفدار مصطفی کمال آتاتورک است که منتقد سرسخت سیاست‌های اسلام‌گرایانه حزب حاکم عدالت و توسعه و رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور این کشور هستند.

انتشار عمومی کاریکاتوری از پیامبر اسلام در نشریات معتبر کشورهای با اکثریت مسلمان سابقه نداشته است.

این اقدام روزنامه جمهوریت بحث‌های زیادی را در جامعه ترکیه برانگیخته است. همچنین به دنبال این کار در اطراف دفتر روزنامه جمهوریت تدابیر امنیتی اتخاذ شده است.

"توهین به ارزش‌های مذهبی" در ترکیه جرم محسوب می‌شود و بین شش ماه تا یک سال حبس به دنبال دارد.