دیودونه، کمدین جنجالی و ده‌ها نفر دیگر در فرانسه برای 'نفرت‌پراکنی' بازداشت شدند

حق نشر عکس EPA
Image caption دیودونه پیش از این نیز با اتهام‌های مشابه روبرو شده است

وزارت دادگستری فرانسه به دستگاه‌های قضایی و امنیتی در فرانسه دستور داده است که با "نفرت‌پراکنی، یهودستیزی و ستایش تروریسم" برخورد سختگیرانه‌ای بکنند.

در همین ارتباط اعلام شده که در روزهای اخیر ۵۴ نفر با این اتهامات بازداشت شده‌اند.

دیودونه، کمدین جنجالی، یکی از کسانی است که بازداشت شده است. او پیشتر نیز در دادگاه‌ به نژادپرستی و یهودستیزی محکوم شده است. دیودونه با شعار "من شارلی هستم" شوخی کرده و گفته بود: "من شارلی کولیبالی هستم."

امدی کولیبالی به عنوان عامل گروگانگیری در فروشگاه یهودیان معرفی شده است.

فرانسه مثل بسیاری از کشورهای دیگر اروپایی قوانین سختی علیه یهودستیزی، نژادپرستی و نفرت‌پراکنی دارد.

وزارت دادگستری در دستورش به قضات و دادستان‌ها خواسته است با کسانی که از حملات پاریس دفاع می‌کنند و همچنین کسانی که اعمال یا سخنانشان نژادپرستانه یا یهودستیزانه باشد برخورد شود.

این برخوردها باعث شده که برخی ادعای دولت فرانسه در دفاع از آزادی بیان را زیر سوال ببرند.

دستور برخورد با این اتهامات همزمان با انتشار شماره جدید مجله شارلی ابدو است که روی جلدش کاریکاتوری از پیامبر اسلام منتشر کرده است. بسیاری از مسلمانان این گونه کاریکاتورها را توهین‌آمیز تلقی می‌کنند.

پس از حمله به دفتر مجله شارلی ابدو بسیاری با روزنامه‌نگاران و کاریکاتوریست‌های آن همدردی کردند و با شعار "من شارلی هستم" همبستگی خود با آنها را نشان دادند. دفاع از حق آزادی بیان یکی از بحث‌های محوری آنان بود.

در مقابل عده‌ای انتقاد می‌کنند که برخی با شعار آزادی بیان در واقع خط "اسلام‌هراسی" و ضدیت با اقلیت‌های مسلمان ساکن کشورهای غربی را پیگیری می‌کنند.

مطالب مرتبط