شهرت قدرت اف به نه سال زندان محکوم شد

حق نشر عکس BBC World Service

دادگاه شهر دوشنبه شهرت قدرت اف، وکیل مدافع سرشناس را که عمدتا در پرونده‌های پرسر و صدا شرکت کرده و اخیرا یکی از سه وکیل مدافع زید سعیداف، تاجر زندانی تاجیک بود، به نه سال زندان با اعمال شاقه محکوم کرده است.

دادگاه آقای قدرت اف را در کلاه برداری و رشوه مجرم شناخته، اما به گفته قاضی دادگاه با توجه به “حالتهای سبک کننده” از جمله به خاطر ارتکاب جرم برای بار اول و داشتن فرزندان نابالغ او را نه به 11 سال بلکه به نه سال زندان محکوم کرده است.

دادگاه همچنین او را از حق فعالیت به عنوان وکیل مدافع برای دو سال پس از رهایی از زندان محکوم کرده و اموال او را مصادره کرده است.

این در حالیست که بلافاصله پس از بازداشت آقای قدرت اف در تابستان سال جاری و در جریان تحقیق پرونده او جامعه مدنی تاجیکستان و منتقدان دولت این کشور بارها ابراز داشتند که بازداشت این وکیل مدافع سرشناس انگیزه‌های سیاسی داشته و خواهان رهایی وی شده بودند.

شهرت قدرت اف که در سالهای اخیر در دادگاههای تاجیکستان عمدتا از افراد دارای عقاید مخالف سیاسی دفاع می‌کرد، از افراد سرشناس منتقد دولت کشور محسوب می‌شد.

اما بسیاری از کارشناسان بازداشت شهرت قدرت اف را به آن ربط می‌دهند که وی وکیل زید سعیداف، تاجر زندانی بود که بازداشت و پرونده این تاجر نیز سیاسی خوانده می‌شود.

آقای قدرت اف زمانی بازداشت شد که طی یک سال اخیر یکی از سه وکیل مدافع آقای سعیداف بود و از او دفاع می‌کرد.

رحمت الله زایراف، رهبر حزب سوسیال-دموکرات، حزب منتقد دولت تاجیکستان که در این پرونده وکیل مدافع آقای قدرت اف می‌باشد از اول تحقیق این پرونده گفته بود که بازرسها به قضیه آقای قدرت اف رویکرد یک‌طرفه دارند.

او روز سه‌شنبه‌، پس از اعلام حکم دادگاه گفت که باور دارد پرونده و محکومیت شهرت قدرت اف فرمایشی است.

وی همچنین گفته که قانون عفو در جریان صدور حکم ، اعمال نشده است.

به گفته آقای زایراف این دادگاه هیچ یک از دلایل پیشنهادشده از سوی وکلای مدافع، از جمله بازپس گرفته شدن یکی از شکایات علیه آقای قدرت اف در رابطه با کلاه برداری و اثبت نشدن رشوه خواری از سوی وی را مورد قبول قرار نداد.

وکیل مدافع شهرت قدرت اف اعلام کرد که نسبت به حکم دادگاه شهر دوشنبهدر مورد آقای قدرت اف به دادگاه عالی شکایت خواهد برد.

شهرت قدرت اف روز 21 ژوئیه به ظن گرفتن رشوه از موکلش امیرعلی سولمه‌یف که گویا بعدا می‌خواسته به قاضی بدهد، در نزد بنای دادگاه ناحیه اسماعیل سامانی از سوی کارمندان آژانس مبارزه با فصاد تاجیکستان بازداشت شده بود.

فعالیت شهرت قدرت اف به عنوان وکیل مدافع در پرونده‌های پر سر و صدا پیوسته مقامات دولتی را ناراحت می‌ساخت، زیرا آقای قدرت اف در جریان حمایت از مدافعانش همواره از سیستم دادگاهی تاجیکستان، بویژه از نقض شدن مقررات قانون در جریان تحقیقات و قضیه‌های دادگاهی، سوء استفاده از منصب و وجود ریشوه خواری انتقاد می‌کرد.

مطالب مرتبط