محاکمه مامور سیا به اتهام 'نشت اطلاعات خرابکاری در برنامه اتمی ایران'

حق نشر عکس BBC World Service

محاکمه جفری استرلینگ مامور سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، در ارتباط با نشت جزئیات مربوط به یک برنامه محرمانه خرابکاری در برنامه اتمی ایران به خبرنگار نیویورک تایمز آغاز شده است.

جفری استرلینگ ۴۷ ساله اصلا در سال ۲۰۱۰ متهم شده بود آن اطلاعات را در اختیار جیمز ریزن خبرنگار این روزنامه آمریکایی قرار داده است.

گفته می شود در آن برنامه محرمانه، سیا یک کارشناس اتمی روسیه ملقب به "مرلین" را استخدام کرده بود تا نقشه های ناقص یا غلط را در اختیار ایران بگذارد تا برنامه اتمی این کشور دچار مشکل شود.

جیمز ریزن،‌ خبرنگار نیویورک تایمز، در کتابی تحت عنوان "وضعیت جنگی" که سال ۲۰۰۶ چاپ شد آن تلاش ها را بی فایده توصیف کرد.

دادستان ها ده اتهام به آقای استرلینگ وارد کردند که از جمله کارشکنی در مسیر عدالت و افشای غیرمجاز اطلاعات دفاع ملی بود.

یک کمک دادستان در بیانیه آغازین دادگاه که سه شنبه در ویرجینیا شروع شد گفت که انگیزه استرلینگ از افشای آن برنامه، طمعکاری و دلخوری بوده است؛ چون استرلینگ شکایتی را دایر بر تبعیض نژادی علیه سیا مطرح کرده بود ولی این سازمان پیشنهادی برای دادن ۲۰۰ هزار دلار غرامت به او برای حل دعوی را رد کرده بود.

جفری استرلینگ این اتهامات را رد می کند. وکلای او گفته اند که سیا هیچ گواه روشنی برای اثبات ادعایش ندارد.

آنها می گویند که سیا روی استرلینگ انگشت گذاشته چون او مدعی تبعیض نژادی در این سازمان شده بود.

به علاوه آنها می گویند که سازمان اطلاعات مرکزی خشمگین است چون برنامه مرلین برای خرابکاری در تاسیسات اتمی ایران در کتاب آقای ریزن یک فاجعه توصیف شده بود و حالا سی آی ای برای استیفای آن برنامه جفری استرلینگ را به محاکمه کشیده.

دادستان ها می گویند که استرلینگ "تقریبا عینا با همان عباراتی" که جیمز ریزن در کتابش توضیح می دهد، برنامه محرمانه مرلین را برای کارمندان سیا توصیف کرده بود. وکلای متهم گفته اند که این چیزی را ثابت نمی کند.

یکی از مسائلی که در جریان این پرونده پررنگ شد بحث در میان مقام های دادگستری بر سر فراخواندن خبرنگار نیویورک تایمز برای دادن شهادت بود.

خبرنگار این روزنامه گفته بود که حتی اگر فراخوانده شود هیچ اطلاعاتی را تحت هیچ شرایطی درباره منابع خبرهایش فاش نخواهد کرد.

نیویورک تایمز یک روز پیشتر گزارش داد که دادستان ها تصمیم گرفته اند جیمز ریزن را به عنوان شاهد به دادگاه احضار نکنند. وکلای این خبرنگار این تصمیم را یک پیروزی برای آزادی مطبوعات خواندند.

این خبرنگار که برنده جایزه پولیتزر است دو بار در سال های ۲۰۰۸ و ۲۰۱۱ برای بررسی های اولیه در پرونده احضار شده بود.

تلاش برای احضار او به دادگاه برای شهادت دادن علیه منبع با فریاد اعتراض روزنامه نگاران آمریکایی روبرو شد. بیش از ۱۰۰ هزار نفر طوماری را در دفاع از جیمز ریزن امضا کرده بودند.

مرلین که بود؟

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس در جلسه روز سه شنبه دادگاه شماری از افسران سیا درحالی که از پشت یک مانع حرف می زدند - تا هویت شان آشکار نشود - شهادت دادند.

یک شاهد گفت که مرلین و همسرش در دهه ۱۹۹۰ از روسیه مهاجرت کرده بودند و سیا فورا به عنوان گنجینه ای از اطلاعات ارزشمند سراغ آنها رفت چون هر دو آنها در یک کارخانه مونتاژ و برچیدن سلاح های اتمی در روسیه کار کرده بودند.

یک مامور دیگر گفت که سیا ابتدا در استخدام مرلین ناکام ماند اما مرلین در نهایت پذیرفت در قبال دریافت ۳۰۰ هزار دلار دو سال با سیا همکاری کند.

بعدا سیا طرحی را تنظیم کرد تا مرلین را به عنوان یک شهروند ناراضی روس جا بزند که حاضر است طرح های اتمی را به ایرانی ها بفروشد، اما به گفته یک مامور دیگر این طرح ها و نقشه ها حاوی اطلاعات غلط پنهان بود تا قابل اجرا نباشد. ماموران سیا گفتند که حتی مرلین نمی دانست این نقشه ها معیوب است.

انتظار می رود که محاکمه دو هفته طول بکشد و گفته می شود که شاید کاندولیزا رایس وزیر خارجه سابق آمریکا در دوره جورج بوش در آن شهادت دهد.

مطالب مرتبط