رئیس جمهوری فرانسه: اسلام با دموکراسی سازگار است

حق نشر عکس Presidence de la Republique
Image caption فرانسوا اولاند گفته است نظام لائیک حافظ و مدافع آزادی پیروان همه ادیان است

رئیس جمهوری فرانسه گفته است بین اسلام و دموکراسی تعارضی وجود ندارد و رهبران بریتانیا و آمریکا بر لزوم مبارزه با اسلامگرایان افراطی تاکید نهاده‌اند.

فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه، روز پنجشنبه، ۲۵ دی (۱۵ ژانویه)، در سخنانی در موسسه جهان عرب در پاریس بر حمایت نظام سیاسی فرانسه از آزادی تمامی مذاهب و ادیان تاکید نهاد و گفت که فرانسه دارای یک نظام لائیک است که به حفاظت از آزادی عقیده و بیان و حقوق پیروان تمامی ادیان متهد است.

در این نشست که تحت عنوان "بازخیز جهان عرب" برگزار شده بود، آقای اولاند هشدار داد که جمهوری فرانسه با کسانی که نهادهای دموکراتیک و آزادی عقیده و مذهب را تهدید کنند به شدت برخورد خواهد کرد و اظهار داشت که بین اسلام و دموکراسی تعارضی وجود ندارد بلکه "اسلام با دموکراسی سازگار است."

رئیس جمهوری فرانسه افزود که مسلمانان خود قربانیان اصلی "تعصب، بنیادگرایی و نامداراگری هستند که به نوبه خود از درگیری و ناآرامی در سراسر جهان تغذیه می‌کند." وی تاکید کرد که اعضای جامعه مسلمانان فرانسه، که بزرگترین جامعه مسلمانان اروپاست، "دارای همان حقوق و همان وظایف تمامی شهروندان فرانسه هستند"

هنگام حضور آقای اولاند در جلسه موسسه دنیای عرب، جمله "ما همه شارلی هستیم" به فرانسه و عربی روی ساختمان این موسسه نقش بسته بود. پس از حمله روز چهارشنبه هفته پیش به دفتر نشریه شارلی ابدو، جمله "من شارلی هستم" به عنوان شعاری در حمایت از این نشریه و تاکید بر آزادی اندیشه و بیان در سراسر جهان به کار رفته است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption شعار "همه ما شارلی هستیم" به زبان‌های عربی و فرانسه بر ساختمان موسسه جهان عرب

حمله به دفتر شارلی ابدو و همچنین عملیات مسلحانه دیگری که اسلامگرایان افراطی مسئولیت آنها را برعهده گرفته اند به کشته شدن هفده نفر، از جمله هفت تن از کارکنان این نشریه منجر شد. روز پنجشنبه، اجساد دو تن از کارکنان مقتول این نشریه در مراسمی خصوصی به خاک سپرده شد.

در واکنش به این حملات، نیروهای امنیتی فرانسه به حالت آماده‌باش درآمدند و برخی کشورهای دیگر غربی نیز تدابیر ویژه‌ای را برای مقابله با اقدامات احتمالی افراطگرایان به اجرا گذاشتند. بسیاری از شخصیت های سیاسی و فرهنگی جهان حمله به دفاتر شارلی ابده را محکوم کرده و برخی از آنان همبستگی خود را با کارکنان نشریه، مردم و دولت فرانسه ابراز داشتند.

همچنین، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، و دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، در مقاله مشترکی در شماره روز پنجشنبه روزنامه بریتانیایی تایمز، از عزم خود برای مقابله با اسلامگرایان تندور سخن گفته‌اند.

حق نشر عکس PA
Image caption اوباما و کامرون از عزم خود برای مبارزه با افراطگری و خشونت سخن گفته‌اند

در بخشی از این مقاله که با عنوان "اجازه نخواهیم داد صدای آزادی خفه شود" چاپ شده، ضمن تاکید بر لزوم رهبری موثر و مصمم برای مقابله با "چالش های زمان حاضر" آمده است که "همسو با متحدان فرانسوی خود، ما نیز به کسانی که تصور می‌کنند می توانند آزادی سخن و بیان را با خشونت خفه کنند اعلام می‌کنیم که صدای ما تنها می‌تواند رساتر شود."

رهبران دو کشور افزوده‌اند که "چه با متعصبین غیروابسته مواجه باشیم یا با عوامل سازمان‌های تروریستی مانند القاعده، دولت اسلامی (داعش) یا بوکو حرام، افراطگرایی هرگز ما را به زانو در نخواهد آورد." آقایان اوباما و کامرون اظهار داشته اند که "در جهان بیش از یک میلیارد مسلمان زندگی می‌کنند که اکثریت بزرگی از آنان از شرارت این تروریست‌ها که به نام اسلام به آن دست می‌زنند احساس انزجار می‌کنند."

در ادامه این مقاله از "اقدامات تجاوزگرانه روسیه" در اوکراین نیز انتقاد شده و آمده است که آمریکا و بریتانیا همچنان بر روسیه فشار وارد خواهند آورد تا بحران اوکراین را از راه‌های دیپلماتیک حل و فصل کند و در همانحال از اوکراین "در تلاش برای تحقق بخشیدن به آرمان‌های اقتصادی و دموکراتیک مردم این کشور" حمایت خواهند کرد.

همزمان، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، در سخنانی در پارلمان این کشور وعده داد که اقدامات امنیتی بیشتری را برای حفاظت در برابر اقدامات تروریستی به اجرا بگذارد. خانم مرکل در سخنان خود گفت: "با شدت و با همه اختیارات قانونی دولت با مبلغان کینه و نفرت، اوباش خشونت‌طلب که به نام اسلام عمل می‌کنند، حامیان آنان و آتش افروزان فکری تروریسم بین‌الملل مبارزه خواهیم کرد."

مطالب مرتبط