طرح یک گروه تندرو اسلام‌گرا برای کشتن نیروهای پلیس در بلژیک

حق نشر عکس epa
Image caption روز گذشته در جریان عملیات پلیس ضد ترور در شهر ورویه در شرق بلژیک دو اسلام‌گرای افراطی کشته و یک نفر هم دستگیر شد

به گفته دادستانی بلژیک، پلیس این کشور در جریان چندین عملیات برای متلاشی کردن گروهی که قصد داشت نیروهای پلیس را در خیابان ها و مراکز پلیس به قتل برسانند ۱۳ نفر را دستگیر کرده است.

دادستانی همچنین از قریب الوقوع بودن این حملات برنامه ریزی شده، خبر داده است.

تری ویرتس، سخنگوی دادستانی گفته است که در جریان این عملیات مقادیری تسلیحات، مهمات، موادمنفجره، یونیفورم های پلیس و همچنین مبلغ زیادی پول کشف و ضبط شده است.

اریک فان درسیپت، یکی دیگر از سخنگویان دادستانی افزوده: "این عملیات نشان می دهد که دستگیر شدگان قصد داشتند تا چندین پلیس را در خیابان ها و مراکز پلیس به قتل برسانند."

به گفته این سخنگو در این عملیات یک هسته تروریستی و همچنین شبکه لجستیکی حامی آن متلاشی شده اند.

روز گذشته در جریان عملیات پلیس ضد ترور در شهر ورویه در شرق بلژیک دو اسلام‌گرای افراطی کشته و یک نفر هم دستگیر شد.

گفته شده پلیس در این حمله محل گردهمایی گروهی را هدف قرار داد که اخیرا از سوریه برگشته و قصد داشتند ظرف چند ساعت حملاتی را سازماندهی کنند.

شهر ورویه در استان لیژ بلژیک حدود ۵۶ هزار نفر جمعیت دارد.

مقام‌های بلژیک می‌گویند بیش از ۳۰۰ نفر از این کشور به سوریه و عراق رفته‌اند تا همراه با گروه‌های پیکارجوی اسلام‌گرا بجنگند.

حملات هفته گذشته مردان مسلح در پاریس به دفتر نشریه شارلی ابدو، یک سوپرمارکت یهودیان، و نیروهای پلیس فرانسه، حس نا امنی در شماری از کشورهای اروپایی به وجود آورده است.

سال گذشته در ماه مه، چهار نفر در موزه یهودیان بروکسل به دست یک مرد فرانسوی الجزایری‌تبار به قتل رسیدند.

حق نشر عکس BBC World Service