درگیری در پاکستان در اعتراض به کاریکاتورهای شارلی ابدو

حق نشر عکس Reuters
Image caption امروز در بسیاری از شهرهای پاکستان از جمله لاهور تظاهرات برپا شده است

تظاهرات حدود ۲۰۰ نفر در پاکستان در اعتراض به انتشار تصویر پیامبر اسلام توسط مجله فکاهی شارلی ابدو در نزدیکی کنسولگری فرانسه در کراچی به درگیری با پلیس انجامید.

این تظاهرات پس از پایان مراسم نماز جمعه و در پی فراخوان حزب جماعت اسلامی برای برگزاری تظاهرات سراسری در پاکستان برپا شده بود.

بیشتر تظاهرکنندگان فعالان دانشجو و از اعضای حزب جماعت اسلامی بودند.

گفته می شود در جریان درگیری‌ها دست کم ۳ نفر مجروح شده اند.

نیروهای امنیتی با استفاده از باتون، گاز اشک آور، آب پرفشار و شلیک هوایی سعی کردند تظاهرکنندگان را متفرق کند.

اما تظاهرکنندگان با پرتاب سنگ واکنش نشان دادند.

با گذشت یک هفته از حمله‌های مسلحانه در پاریس و دفتر نشریه شارلی ابدو که در جریان آن ۱۷ نفر کشته شدند، این نشریه در شماره جدید خود که همین هفته منتشر شد، مجددا کاریکاتور پیامبر اسلام را به تصویر کشیده است. روی جلد آخرین نسخه این نشریه، کاریکاتوری از حضرت محمد را نشان می‌دهد که در حال گریستن است، در دستش شعار 'من شارلی هستم' را دارد و در بالای صفحه نیز این عبارت به چشم می‌خورد: همه بخشوده شده‌اند.

روز گذشته مقامات پاکستانی انتشار این کاریکاتور را محکوم کردند و سپس تعدادی از گروه های اسلام‌گرا برای برپایی تظاهرات فراخوان دادند.

رهبران تظاهرکنندگان گفتند که آنها قصد داشتند نامه ای اعتراض آمیز را به دست مسئولان کنسولگری فرانسه برسانند، اما پلیس مانع از ورود آنها شد.

گفته می شود افرادی که مجروح شده اند یک فیلمبردار، یک نیروی پلیس و یکی از معترضان بودند.

محوطه کنسولگری فرانسه در کراچی در حال حاضر آرام است و تظاهرکنندگان پراکنده شده اند.

خشونت در پاریس چهارشنبه (۷ ژانویه) هفته پیش زمانی شروع شد که دو برادر به نام های سعید و شریف کواشی به دفتر نشریه طنز شارلی ابدو حمله کردند و ۱۲ نفر را کشتند.

طی دو روز پس از آن نیز، حملات دیگری در پاریس روی داد که پنج کشته دیگر برجای گذاشت. این حملات سرانجام با کشته شدن مهاجمان خاتمه یافت.

مهاجمان به دفتر نشریه دلیل اقدام خود را انتقام‌گیری از نشر کاریکاتورهایی از پیغمبر اسلام در شماره های قبلی شارلی ابدو عنوان کرده بودند.