دیوان بین‌المللی کیفری درباره جنایات جنگی در اراضی فلسطینی تحقیق می‌کند

حق نشر عکس AFP
Image caption خانم بنسوتا گفته است که تحقیقات به گونه‌ای مستقل و بی‌طرفانه انجام خواهد شد

مقام‌های قضایی دیوان بین‌المللی کیفری در لاهه اعلام کرده‌اند که تحقیقات اولیه خود را درباره احتمال وقوع جنایات جنگی در محدوده اراضی فلسطینی آغاز خواهند کرد.

فاتو بنسوتا، دادستان دیوان بین‌المللی کیفری گفته است که در پرونده‌ای که برای انجام تحقیقات مقدماتی تشکیل می‌دهد، احتمال وقوع جنایات جنگی از ژوئن سال ۲۰۱۴ میلادی تاکنون بررسی خواهد شد.

فلسطینیان کمتر از دو هفته پیش، مدارک عضویت در دیوان بین‌المللی کیفری را تحویل دادند و تشکیل پرونده اخیر، اولین اقدام رسمی این نهاد بین‌المللی در ارتباط با فلسطینیان است.

خانم بنسوتا گفته است که تحقیقات به گونه‌ای مستقل به بی‌طرفانه انجام خواهد شد و براساس یافته‌های اولیه آن مشخص خواهد شد که آیا دیوان بین‌المللی کیفری تحقیقاتی درباره جنایات جنگی احتمالی (از طرف اسرائیل یا فلسطینیان) انجام خواهد داد یا نه.

دیوان بین‌المللی کیفری در آذر ماه گذشته دولت فلسطین را به عنوان عضو ناظر پذیرفت.

گفته می‌شود که فلسطینیان با پیوستن در دیوان بین‌المللی کیفری می‌توانند اسرائیل را به اتهام ارتکاب جنایات جنگی در مناطق اشغالی تحت پیگرد قضایی قرار دهند. هرچند اسرائیل عضو این نهاد قضایی بین‌المللی نیست و با عضویت فلسطین نیز به شدت مخالفت کرده است.

از جمله، در اولین جلسه هیات دولت اسرائیل بعد از درخواست فلسطینی‌ها، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل گفت که اجازه نخواهد داد پای سربازان و افسران ارتش اسرائیل به این دادگاه کشیده شود.

گفته می‌شود که اسرائیل نگران است که با پذیرش فلسطین به عنوان یک دولت مستقل در نهادهای بین‌‎المللی، ایجاد کشور مستقل فلسطین مقبولیت جهانی بیشتری پیدا کند.

مطالب مرتبط