آمریکا و بریتانیا 'هسته امنیتی سایبری' تشکیل می‌دهند

حق نشر عکس Reuters
Image caption دیوید کامرون از اوباما خواست گوگل و فیسبوک را وادارد به دولتها اطلاعات بدهند

رهبران آمریکا و بریتانیا اعلام کردند که به طور مشترک با تهدیدهای سایبری مقابله می‌کنند.

باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا و دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا گفته‌اند که دو کشور برای آمادگی و دفاع در برابر خطرات سایبری، یک هسته امنیتی سایبری مشترک تشکیل می‌دهند.

هر دوی آنها درباره خطرهای فعالیت‌های آنلاین گروه‌های اسلام‌گرای افراطی و ضرورت مبارزه با آن هشدار دادند.

همچنین دیوید کامرون در دیدارش از کاخ سفید از باراک اوباما خواست شرکت‌هایی مثل گوگل و فیسبوک را وادارد اجازه دسترسی دولت‌ها را به اطلاعات رمزگذاری‌شده کاربرانش‌شان فراهم کنند.

آقای کامرون خواهان همکاری این شرکت‌ها با نهادهای امنیتی برای مبارزه با تروریسم شده است.

دیدار نخست وزیر بریتانیا و رئیس جمهوری آمریکا یک هفته پس از حمله به دفتر نشریه شارلی ابدو در پاریس صورت می‌گیرد.

دیوید کامرون پس از این حملات خواسته بود برای پیشگیری از حوادثی شبیه آنچه در پاریس روی داد به سازمان‌های اطلاعاتی بریتانیا قدرت قانونی برای دسترسی به اطلاعات رمزگذاری‌شده مظنونان به فعالیت‌های تروریستی داده شود.

هر چند دیدار آقایان کامرون و اوباما پیش از حمله به پاریس برنامه‌ریزی شده بود اما آنها تلاش می‌کنند در این دیدار همبستگی دو کشور را در موضوع مبارزه با تروریسم به نمایش بگذارند.

دیوید کامرون پیش از این گفته بود: "آمریکا و بریتانیا با چالش‌های مشابهی روبرو هستند و ما باید بتوانیم مانع ارتباط‌ تروریست‌ها با یکدیگر شویم؛ فرقی نمی کند که آن‌ها از خطوط تلفنی متعارف استفاده کنند یا از تلفن‌های همراه و یا اینترنت. ما باید بتوانیم با شرکتهای بزرگ برای تحقق این هدف همکاری کنیم."

نخست‌وزیر بریتانیا در ادامه تأکید کرد: "ما در گذشته امنیت شهروندان را در برابر تروریسم سنتی تأمین کردیم، اکنون باید با هم همکاری کنیم که خود را نسبت به حملات سایبری نیز ایمن کنیم."

سخنگوی کاخ سفید جاش ارنست به واکنش باراک اوباما به درخواست نخست‌وزیر بریتانیا اشاره نکرد و نگفت که آیا آقای اوباما از موضوع دسترسی نهادهای اطلاعاتی به اطلاعات رمزگذاری شده حمایت می‌کند یا خیر اما گفته است که رهبران بریتانیا با ما موافقند که ما باید بین خواست دولت‌ها، نهادهای اطلاعاتی و سازمان‌های امنیت ملی برای دسترسی به اطلاعات توازن برقرار کنیم و از شهروندانمان دفاع کنیم.

مقاله مشترک دو رهبر

آقای کامرون و اوباما در مقاله مشترکی که در روزنامه تایمز لندن منتشر شد نوشته‌اند که تروریست‌ها فقط نابود کردن را بلدند ولی ما در کنار یکدیگر می‌توانیم امنیت، ثبات و صلح بسازیم.

آنها در این مقاله مشترک اعلام کردند که دو کشور برای مقابله با چالش‌های مشترکی مانند تروریسم و بی‌ثباتی اقتصادی در کنار یکدیگر ایستاده‌اند.

آنها در این مقاله برای مبارزه با تروریسم بر لزوم اقتصاد قدرتمند تاکید کردند و گفته‌اند که توانایی‌ دو کشور در دفاع از آزادی در قدرت اقتصادی و ارزش‌های مشترک‌شان یعنی آزادی بیان و حاکمیت قانون و نهادی قدرتمند دموکراتیک ریشه دارد.

این دو رهبر در مقاله‌شان که پیش از دیدار در واشنگتن منتشر شده با اشاره به حادثه حمله به نشریه شارلی ابدو در پاریس نوشته‌اند که "ما امروز در کنار یکدیگر برای مقابله با کسانی که ارزش‌ها و شیوه زندگی ما را تهدید می‌کنند ایستاده‌ایم و وقتی به گنج ما یعنی آزادی در پاریس حمله شد، هم صدا به آن پاسخ دادیم."