رهبران آمریکا و بریتانیا بر مبارزه با تروریسم تاکید کردند

حق نشر عکس AFP
Image caption دیوید کامرون گفت آمریکا و بریتانیا با تهدید افرادی مواجه است که از ارزش‌های این دو کشور متنفر هستند

رهبران آمریکا و بریتانیا وعده دادند که برای جلوگیری از گسترش بنیادگرایی در کشورهای‌شان همکاری بیشتری خواهند داشت.

دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا در پی ملاقات با باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در کاخ سفید هشدار داد که هر دو کشور با "ایدئولوژی متعصب و مسمومی" مواجه هستند.

به گفته آقای کامرون، یک گروه کاری برای نظارت بر روند این همکاری دوجانبه تشکیل شده که قرار است در شش ماه به رهبران دو کشور گزارش دهد.

نخست وزیر بریتانیا افزود کشورش هواپیماهای تجسسی بدون سرنشین بیشتری را برای پشتیبانی از حملات ائتلاف به گروه "دولت اسلامی" به منطقه می‌فرستد.

نخست وزیر بریتانیا در سفر دو روزه خود به واشنگتن با رئیس جمهوری آمریکا ملاقات کرد و هر دو در یک کنفرانس خبری مشترک به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ دادند.

احتمالا این آخرین سفر آقای کامرون به واشنگتن در این مقام تا پیش از برگزاری انتخابات پارلمانی بریتانیا در ماه مه است.

مذاکرات دو جانبه رهبران آمریکا و بریتانیا یک هفته پس از حملات پاریس انجام گرفت که ۱۷ کشته برجای گذاشت.

روز پنجشنبه و در پی عملیات ضد تروریستی پلیس بلژیک، نگرانی ها درباره احتمال وقوع حملات بیشتر بنیادگرایان اسلامی افزایش یافت.

'ایدئولوژی متعصب'

پلیس بریتانیا با اشاره به افزایش نگرانی از خطراتی که متوجه جامعه یهودیان این کشور است گفته است موضوع گسترش عملیات گشتزنی نیروهایش در برخی محلات را بررسی می کند.

آقای کامرون این اقدام را "معقول و احتیاطی" دانسته و هدف از آن را "اطمینان بخشی به جامعه یهودیان" توصیف کرده است.

حق نشر عکس EPA
Image caption به گفته باراک اوباما حملات پاریس ادامه تهدید ناشی از گروه‌های تروریستی را برجسته کرد

نخست وزیر بریتانیا گفت: "ما با ایدئولوژی متعصب و مسمومی مواجهیم که می خواهد یکی از مهمترین ادیان جهان یعنی اسلام را تحریف کند تا منازعه، ترور و مرگ بیافریند."

آقای کامرون در کنفرانس خبری مشترک با رهبر آمریکا گفت: "هر جا که این ایدئولوژی ظاهر شود همراه با متحدان خود با آن مقابله می شویم."

به گفته آقای اوباما، آمریکا، بریتانیا و دیگر کشورهای متحد آنها "به شکلی کامل با هم کار می کنند تا از وقوع حملات جلوگیری کنند و شبکه‌های تروریستی را شکست دهند."

دیوید کامرون در پاسخ به سوالی درباره میزان "قریب الوقوع" بودن حمله ای در داخل بریتانیا گفت سطح تهدید امنیتی در این کشور ارتقا یافته که "احتمال زیاد" وقوع حملات را نشان می دهد.

نخست وزیر بریتانیا مبارزه با تروریسم را "نبردی طولانی و دشوار" دانست.

در زمینه مذاکرات اتمی با ایران، نخست وزیر بریتانیا خواستار احتیاط درباره وضع تحریم‌های جدید شد و گفت چنین اقدامی می‌تواند "غیر سازنده" باشد و به روند دیپلماتیک مذاکرات آسیب برساند.

آقای کامرون همچنین اعلام کرد بریتانیا هزار نیروی اضافه برای مشارکت در تمرینات نظامی ناتو در کشورهای اروپای شرقی و حوزه دریای بالتیک اعزام خواهد کرد.