پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

توفان سفر پاپ را به هم ریخت

هواپیمای حامل مقامات رسمی فیلیپین که پاپ فرانسیس را در سفرش به جزایر مختلف آن کشور همراهی می‌کردند، هنگام بلند شدن از باند فرودگاه جزیره لی‌تی دچار سانحه شد.

توفان باعث شد که پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان، سفر خود را به لی‌تی کوتاه‌تر کند و زودتر از موعد مقرر از آنجا راهی مانیل شود.

حادثه هواپیمای حامل مقامات فیلیپینی، دقایقی بعد از بلند شدن هواپیمای حامل پاپ از باند فرودگاه رخ داد.

این هواپیما یازده سرنشین داشت که چهار نفر از آنها به بیمارستان منتقل شدند، ولی براساس گزارش‌ها، به کسی آسیب جدی وارد نشده است.

با این حال، فعالیت‌های فرودگاه برای مدتی متوقف شد.

یکی از مقامات رسمی لی‌تی از جزیره‌های زیرمجموعه فیلیپین که سرنشین هواپیما بود، به رسانه‌های محلی گفت که ابتدا صدای ترکیدن چرخ هواپیما به گوش رسید و بعد هواپیما از باند خیس فرودگاه خارج شد.

گزارش شده است که جریان باد هواپیما را به خارج از باند فرستاده است.

توفان موسمی میکالا از روز شنبه، ۱۷ ژانویه، منطقه را تحت‌تاثیر قرار داده و سرعت باد در مواردی تا ۱۳۰ کیلومتر در ساعت گزارش شده است.

در حادثه‌ای دیگر، مقامات بخش بهداشت و درمان لی‌تی گفته‌اند که داربست حامل بلندگوهایی که برای مراسم پاپ در نظر گرفته شده بودند، بر اثر شدت باد فروریخته است و در پی آن، یک فرد ۲۱ ساله جان خود را از دست داده است.

پیش‌بینی شده است که توفان میکالا روز یکشنبه، ۱۸ ژانویه، به سمت مانیل، پایتخت، می‌رود؛ جایی که انتظار می‌رود نزدیک به شش میلیون نفر در مراسم عشاء ربانی با حضور پاپ فرانسیس در فضای آزاد شرکت کنند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption با وجود بدی آب‌وهوا جمعیت زیادی در مراسم روز شنبه با حضور پاپ فرانسیس شرکت کردند
حق نشر عکس BBC World Service
Image caption حاضران در مراسم، برای قربانیان طوفانی که باعث مرگ بیش از شش هزار نفر شد، دعا کردند
حق نشر عکس BBC World Service
Image caption توفان میکالا باعث شد سفر پاپ زودتر از موعد به پایان برسد