نخست‌وزیر بریتانیا در پاسخ به پاپ: حق توهین وجود دارد

حق نشر عکس PA
Image caption "فکر می‌کنم در یک جامعه آزاد، حق توهین به دین دیگران وجود دارد."

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا گفته که با سخنان اخیر پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیکهای جهان، در مورد تحریک کردن دیگران و توهین به دین آنها مخالف است.

پاپ فرانسیس، پس از حملات اخیر در فرانسه از حق آزادی بیان دفاع کرد، ولی همزمان گفت که تحریک دیگران با توهین به دین آنها خطاست.

او در میانه پروازش به سمت مانیل، پایتخت فیلیپین و پیش از ورود به آن کشور، در جمع خبرنگاران با اشاره به یکی از دستیارانش گفت که اگر این فرد به مادر او توهین کند، "باید منتظر یک مشت" باشد.

رهبر کاتولیکهای جهان در یک سفر شش روزه به آسیا از تعدادی از کشورهای منطقه دیدن کرد و فیلیپین آخرین مرحله از این دیدارها بود.

آقای کامرون در اظهارات خود به شبکه خبری آمریکایی سی‌بی‌اس و در واکنش به سخنان رهبر کاتولیکهای جهان گفت که رسانه‌ها حق چاپ مطالبی را دارند که می‌تواند برای عده‌ای توهین‌آمیز تلقی شود.

نخست وزیر بریتانیا افزود: "فکر می‌کنم در یک جامعه آزاد، حق توهین به دین دیگران وجود دارد."

حق نشر عکس AFP
Image caption پاپ فرانسیس، پس از اتفاقات فرانسه از حق آزادی بیان دفاع کرد، ولی همزمان گفت که تحریک دیگران با توهین به دین آنها خطاست

آقای کامرون گفت: "من یک مسیحی هستم. اگر شخصی چیزی توهین‌آمیز درباره مسیح بگوید، ممکن است آنرا توهین‌آمیز بدانم. اما در یک جامعه آزاد من حق این را ندارم که مثلا نفرت خود را بر سر آنها خالی کنم."

او تاکید کرد تا زمانی که نشریات در چارچوب قانون عمل کنند، آنها حق چاپ هر مطلبی را دارند؛ حتی اگر این مطالب برای عده‌ای توهین‌آمیز باشد.

پیشتر نیز ریچارد هریس، اسقف آکسفورد، در مطلبی در نشریه "ایندیپندنت آن ساندی" گفته بود که احتمالا پاپ در بیان آن اظهارات اشتباه کرده است.

او گفت که اشاره پاپ به "دریافت مشت" در صورت توهین به مادرش، ممکن است به معنی توجیه خشونت در پاسخ به توهین تعبیر شود.

مطالب مرتبط