آمریکا و بریتانیا نشست ضد داعش در لندن برگزار می‌کنند

حق نشر عکس AFP
Image caption دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا در پی ملاقات با باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در کاخ سفید هشدار داد که هر دو کشور با "ایدئولوژی متعصب و مسمومی" مواجه هستند

آمریکا و بریتانیا قرار است کنفرانسی با حضور نمایندگان آندسته از کشورهای جهان که در ائتلاف مبارزه با گروه موسوم به دولت اسلامی "داعش" شرکت دارند، در لندن برگزار کنند.

گزارش شده است که این جلسه قرار است روز پنجشنبه هفته جاری ( ۲۲ ژانویه) برگزار شود.

گفته شده که وزرای خارجه بیست کشور جهان از جمله چند کشور عربی قرار است در این نشست راهکارهای تضعیف و شکست داعش را بررسی کنند.

این گروه مناطق وسیعی را در عراق و سوریه در دست دارد؛ اگرچه با تشکیل ائتلاف ضد داعش و حملات هوایی و کمکهای شرکت کنندگان در این ائتلاف، پیشروی این گروه "کندتر" شده است.

یک مقام بریتانیایی گفته است که نشست لندن بر تهدیدی که از سوی جنگجویان خارجی ایجاد می‌شود و همچنین منابع مالی و انسانی گروه داعش، نیز تاکید خواهد کرد.

تاکید آمریکا و بریتانیا در مبارزه با بنیادگرایی

پیشتر رهبران آمریکا و بریتانیا وعده دادند که برای جلوگیری از گسترش بنیادگرایی در کشورهای‌شان همکاری بیشتری خواهند داشت.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا در پی ملاقات با باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در کاخ سفید (۱۷ ژانویه/۲۷ دی) هشدار داد که هر دو کشور با "ایدئولوژی متعصب و مسمومی" مواجه هستند.

نخست وزیر بریتانیا در سفر دو روزه خود به واشنگتن با رئیس جمهوری آمریکا ملاقات کرد و هر دو در یک کنفرانس خبری مشترک به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ دادند.

مذاکرات دو جانبه رهبران آمریکا و بریتانیا یک هفته پس از حملات پاریس انجام گرفت که ۱۷ کشته برجای گذاشت.

در همین حال در پی عملیات ضدتروریستی پلیس بلژیک، نگرانی ها درباره احتمال وقوع حملات بیشتر بنیادگرایان اسلامی افزایش یافت.

نخست وزیر بریتانیا گفت: "ما با ایدئولوژی متعصب و مسمومی مواجهیم که می‌خواهد یکی از مهمترین ادیان جهان یعنی اسلام را تحریف کند تا منازعه، ترور و مرگ بیافریند."

به گفته آقای اوباما، آمریکا، بریتانیا و دیگر کشورهای متحد آنها "به شکلی کامل با هم کار می‌کنند تا از وقوع حملات جلوگیری کنند و شبکه‌های تروریستی را شکست دهند."

مطالب مرتبط