نظامیان اوکراین فرودگاه دونتسک را از شورشیان 'پس گرفتند'

حق نشر عکس Getty images
Image caption فرودگاه کیف ماه‌هاست که محل درگیری ارتش اوکراین با شورشیان جدایی طلب است

نظامیان اوکراین می‌گویند با پاتکی سنگین تقریبا تمام فرودگاه دونتسک و مناطق اطراف آن را از شورشیان مورد حمایت روسیه پس گرفته‌اند.

درگیری در اطراف فرودگاه دونتسک جریان دارد.

به دنبال این درگیری‌ها روسیه خواستار آتش‌بس فوری در اوکراین شده است.

به گفته ساکنان شهر درگیری‌ها به نزدیکی مناطق مسکونی کشیده شده و برخی از مناطق مسکونی هم هدف قرار گرفته اند و گفته می شود برق مناطقی از شهر قطع شده است:

"از صدای انفجار و لرزش دیوارها خوابیدن غیر ممکن شده، انگار آنها از نزدیکی همین ساختمان ها شلیک می کنند."

ساکنان شهر می گویند درگیری‌ها در بیست و چهار ساعت گذشته شدت گرفته است:

"ما یاد گرفته‌ایم که از روی صدا بفهمیم چه چیزی شلیک شده است. ما به صدای موشک گراد عادت داریم، اما اکنون روز و شب سلاح های سنگین تری به‌کار گرفته می‌شوند."

یوری بیریوکوف مشاور پترو پروشنکو رییس جمهور اوکراین، امروز از جایی در نزدیکی محل درگیری در صفحه فیسبوک خود نوشت که به نظامیان این کشور دستور داده شده تا با آتش باری سنگین به مواضع شناخته شده شورشیان حمله کنند:

"امروز به آنها نشان می‌دهیم که چطور دندانهایشان را خرد می‌کنیم."

ارتش اوکراین شمار کشته شدگان خود را در درگیری های دیروز چهار نفر اعلام کرده است و به گفته وزارت دفاع این کشور دو غیر نظامی هفت و شانزده ساله در روستایی در شصت کیلومتری دونتسک به علت اصابت موشک جان خود را از دست داده اند.

حق نشر عکس AP
Image caption درگیری‌ها به مناطق مسکونی دونتسک نزدیک شده است

شورشیان در بیانیه ای مدعی شده اند که ارتش اوکراین سعی دارد وارد شهر دونتسک شوند و الکساندر زاخارچنکو رهبر شورشیان هم دولت اوکراین را متهم کرد که "دوباره قصد جنگ افروزی دارد."

جمهوری خودخوانده خلق دونتسک اعلام کرده نیروهایش مانع از پیشروی ارتش اوکراین به سمت پلی شده اند که فرودگاه را به مرکز شهر مرتبط می کند.

فرودگاه دونتسک مدتهاست که عملیاتی نیست اما اشغال آن برای دولت و شورشیان اهمیتی نمادین پیدا کرده و این نیروها تقریبا از هشت ماه پیش به طور مرتب در فرودگاه و ویرانه های اطراف آن در نبرد هستند و هر کدام بخش‌هایی را در کنترل دارند.

سه روز پیش شورشیان مدعی شدند که کنترل فرودگاه را در دست گرفته‌اند.

با وجود اینکه دولت اوکراین و غرب، روسیه را به حمایت از این شورشیان جدایی طلب متهم می کنند، روسیه این اتهام را تکذیب کرده و شورشیان را داوطلبان میهن پرست می داند که به کمک روس زبان های شرق اوکراین رفته اند.

دمیتری پسکوف سخنگوی کرملین درباره بالاگرفتن تنش ها در روز یکشنبه "به‌شدت" ابراز نگرانی کرد و گفت اتفاقات اخیر هیچ نشانی از توافق آتش بس که در ماه سپتامبر امضا شد، ندارد.

قرارداد دوازده ماده ای آتش‌بس که در ماه سپتامبر سال ۲۰۱۴ در مینسک امضا شد تنها توافقی بود که پس از پنج ماه درگیری و خونریزی هم حمایت کیف و هم مسکو را جلب کرد.

اما در هفته گذشته چشم انداز توافقی برای پایان دادن به درگیری‌ها بسیار کمرنگ شد و گفتگوهای صلح که قرار بود پنج شنبه در قزاقستان از سر گرفته شود برای مدت نامعلومی منتفی شده است.

حق نشر عکس EPA
Image caption تظاهرات در حمایت صلح در کیف

با به بن بست رسیدن مذاکرات صلح، شورشیان در هفته گذشته به عملیات خود شدت بخشیدند.

سه شنبه گذشته حمله به یک اتوبوس در یک ایست بازرسی دولتی در نزدیکی دونتسک باعث کشته شدن دوازده غیر نظامی شد.

دولت اوکراین شورشیان جدایی‌طلب را مسئول مرگ این شهروندان دانسته است.

از این رو امروز هزاران نفر در کیف در تظاهراتی به کشته شدن این افراد اعتراض و به آنها ادای احترام کردند.

این خونین ترین اتفاق از این دست از زمان آتش بس بین ارتش اوکراین و شبه نظامیان حامی روسیه در ماه سپتامبر بود.

پروشنکو رییس جمهور اوکراین نیز که در این تظاهرات شرکت کرده بود گفت:

"ما حتی یک وجب از خاک اوکراین را از دست نخواهیم داد. ما دانباس را پس می گیریم و نشان می دهیم یکی از مهمترین ویژگی های پیروزی ما اتحاد ماست."

دونتسک که مرکز صنایع زغال سنگ و فولاد اوکراین است نزدیک به یک میلیون نفر جمعیت دارد و مهمترین شهر منطقه دانباس در شهر اوکراین است.