پاپ:‌ نیازی به زاد و ولد کردن مثل خرگوش نیست

حق نشر عکس EPA
Image caption پاپ هنگام بازگشت از فیلیپین در هواپیما با خبرنگاران صحبت می کرد

پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان می گوید که لازم نیست پیروان کلیسا مثل "خرگوش" زاد و ولد کنند اما در عوض باید پدر و مادرهایی "مسئول" باشند.

پاپ فرانسیس هنگام بازگشت از فیلیپین اظهار نظر می کرد، سفری که در آن شاهد کودکان سابق خیابانی بود که والدینشان به خاطر بی بضاعتی آنها را رها کرده بودند.

او با موضع گیری سخت علیه شیوه های مصنوعی منع بارداری گفت که زندگی "بخشی از آیین مقدس ازدواج است."

اما او اضافه کرد که کارشناسان جمعیت سه کودک در هر خانواده را توصیه می کنند.

پاپ فرانسیس هفته پیش هم با اظهاراتش موجب حیرت شده بود، زمانی که پس از کشتار در نشریه شارلی ابدو در پاریس گفت که تحریک دیگران با توهین به مذهب آنها اشتباه است.

او به شوخی به خبرنگاران گفت که اگر کسی ''به مادرش دشنام دهد'' باید انتظار کتک را داشته باشد، اما ضمنا گفت که از آزادی بیان دفاع می کند.

'شیوه بیانم را ببخشید'

هنگام بازگشت پاپ از فیلیپین به رم در روز دوشنبه خبرنگاران از او پرسیدند که پاسخش به خانواده های فقیری که بیش از توان مالی خود بچه دارند چون کلیسا شیوه های جلوگیری از بارداری را منع می کند چیست.

او در جوابی غافلگیرکننده گفت: "با عرض پوزش از این شیوه بیان، اما بعضی مردم فکر می کنند که برای آنکه کاتولیک های خوبی باشند باید مثل خرگوش زاد و ولد کنند. نه والدین بودن یعنی مسئول بودن. بحثی در این نیست."

پاپ گفت براساس آموزه های کلیسا راه های مجاز زیادی برای خانواده ها وجود دارد تا همان تعدادی که بچه می خواهند به دنیا آورند.

با این حال او افزود که در فقیرترین خانواده ها،‌ فرزند گنجی برای مادر و پدر است.

او گفت که عقاید لیبرالیسم غربی در زمینه کنترل تولد و حقوق همجنسگرایان بیش از پیش توسط گروه ها، موسسات یا کشورهای غربی به عنوان شرطی برای کمک های توسعه اعمال می شود.

پاپ گفت: "هر ملتی از حق حفظ هویتش بدون آنکه در معرض استعمار عقیدتی قرار گیرد برخوردار است."

پاپ در سفر فیلیپین از آموزه سنتی واتیکان در مخالفت با پیشگیری مصنوعی از بارداری دفاع کرد.

بنابه تخمین ها روز یکشنبه شش میلیون نفر در یک مراسم عشای ربانی به رهبری پاپ در مانیل شرکت کردند.

مطالب مرتبط