اجلاس وزرای خارجه اروپا برای بررسی شیوه‌های مقابله با تروریسم

حق نشر عکس Reuters
Image caption اروپا در وضعیت آماده‌باش برای مقابله با تهدید تروریستی قرار گرفته است

به دنبال گسترش اقدامات تروریستی در تعدادی از کشورهای اتحادیه اروپا، وزرای خارجه این اتحادیه به منظور گفتگو درباره راه‌های مقابله با تروریسم در بروکسل ملاقات می‌کنند.

در پی عملیات ضد تروریستی در پاریس و بلژیک و بازداشت شماری از پیکارجویان اسلامگرا، این قاره به حال آماده‌باش در آمده و حس ناامنی شدیدی در شماری از کشورهای اروپایی به وجود آمده است.

پلیس ضدترور بلژیک موفق شد نقشه گروهی که قصد داشت نیروهای‌پلیس را در خیابان‌ها و مراکز پلیس به قتل برسانند، خنثی کند و در این رابطه ۱۳ نفر دستگیر شدند.

این اقدام پلیس ضدترور بلژیک پس از وقایع فرانسه صورت گرفت؛ حملات مردان مسلح در پاریس به دفتر نشریه شارلی ابدو، یک سوپرمارکت یهودیان، و نیروهای پلیس فرانسه، منجر به کشته شدن ۱۷ نفر شد.

بر اساس گزارشها در اجلاس اتحادیه اروپا که قرار است با حضور ۲۸ تن از وزرای امور خارجه برگزار شود موضوع گسترش افراط‌گرایی افرادی با تابعیت دوگانه که خطری تروریستی محسوب می‌شوند و نیز بازگشت آنها برای جنگ در عراق و سوریه نیز بررسی خواهد شد.

در این جلسه هیچ تصمیم قطعی اتخاذ نخواهد شد،بلکه گزینه‌های پیش رو جهت رویارویی با پدیده تروریسم به منظور آمادگی برای نشست سران کشورهای عضو این اتحادیه که قرار است ۱۲ فوریه (۲۳ بهمن) برگزار شود، بررسی خواهد شد.

روابط اتحادیه اروپا با روسیه نیز یکی دیگر از محورهای گفتگو بین مقامات این اتحادیه است.

وزاری خارجه اتحادیه اروپا تلاش خواهند کرد تا برای رسیدن به راه‌حلی مشترک برای رویارویی با عملکرد روسیه در اوکراین، اختلافات عمیق بین دولت‌های این اتحادیه را حل کنند.

در همین حال مقامات آمریکایی تایید کرده‌اند که جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا قرار است در جلسه‌ای که در لندن به منظور گفتگو درباره مقابله با گروه دولت اسلامی (داعش) برگزار می شود، شرکت کند.

این جلسه روز پنجشنبه ۲۲ ژانویه، با حضور اعضای ائتلاف به رهبری آمریکا در لندن برگزار خواهد شد و محور گفتگوها بر "تلاش های مشترک برای تضعیف و شکست" این گروه پیکارجوی افراطی متمرکز خواهد بود.

مطالب مرتبط