آموزش زبان عربی در اروپا برای مقابله با 'تروریسم'

حق نشر عکس AFP
Image caption نبیل عربی دبیر کل اتحادیه عرب - اینجا در کنار خانم موگرینی - در این نشست شرکت داشت

اتحادیه اروپا در واکنش به حمله به نشریه شارلی ابدو برسر "طرح‌های ضد تروریسم" و بهبود مهارت‌های زبان عربی با کشورهای مسلمان به توافق رسیده است.

فدریکا موگرینی، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، پس ازگفت‌وگوهای امروز خود با دبیرکل اتحادیه عرب و وزرای خارجه کشورهای اروپایی در بروکسل در بیانیه‌ای این تصمیم را اعلام کرد اما جزئیات این طرح را بیان نکرد.

خانم موگرینی گفت که براساس این طرح، در برخی مأموریت‌های خارجی اتحادیه اروپا مقام‌های امنیتی به کار گماشته خواهند شد و قابلیت‌ ارتباط با زبان عربی هم در این اتحادیه افزایش خواهد یافت.

به گفته او در اجرای این طرح‌ها کشورهای ترکیه، مصر، یمن، الجزایر و کشورهای حوزه خلیج فارس با اروپا همکاری خواهند کرد.

این طرح بخشی از واکنش اتحادیه اروپا به حمله افراد مسلح اسلام‌گرا به نشریه فرانسوی شارلی ابدو است.

اوایل ژانویه دو فرد مسلح که می گفتند قصد دارند به خاطر چاپ کاریکاتورهای پیامبر اسلام از این نشریه انتقام بگیرند ۱۲ نفر را در دفتر این نشریه در پاریس به قتل رساندند.

'حرف زدن، نوشتن، گوش دادن'

در آستانه نشست سران کشورهای اروپایی که قرار است ۱۲ فوریه برگزار شود ۲۸ وزیر خارجه این کشورها روز دوشنبه در بروکسل دیدار کردند.

رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از این نشست گفت که اتحادیه اروپا، اطلاعات امنیتی‌اش را میان کشورهای عضو و کشورهایی که از تروریسم ضربه خورده‌اند، به اشتراک می‌گذارد و فعالیت‌هایش را برای جلوگیری از تامین بودجه شبکه‌های تروریستی گسترش خواهد داد.

خانم موگرینی گفت که از پارلمان اروپا خواسته می‌شود برای تصویب قانون تبادل اطلاعات مسافران خطوط هوایی اقدام کند.

رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین گفته است "می‌خواهم فوراً ارتباط‌ ما با جمعیت‌ عرب‌زبان اتحادیه اروپا و سراسر جهان توسعه پیدا کند. لازم است قابلیت‌هایمان را برای صحبت به زبان عربی، نوشتن به زبان عربی و گوش دادن به پیغام‌هایی که از جهان عرب می‌آید، افزایش دهیم."

نبیل العربی، دبیرکل اتحادیه عرب هم که در این گفت‌وگو‌‌ها حضور داشت، گفت که همه کشورهای جهان از تروریسم رنج می‌برند.

او اضافه کرد: "این موضوع صرفاً مسئله‌ای امنیتی یا نظامی نیست، بلکه حوزه‌های فرهنگی، فکری، مذهبی و رسانه را هم در برمی‌گیرد."

همزمان با نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا ده‌ها هزار نفر در گروزنی، منطقه‌ عمدتاً مسلمان‌نشین چچن در روسیه، علیه مجله شارلی ابدو تظاهرات کردند.

در نوار غزه هم حماس به سلفی‌ها اجازه داد که علیه مجله شارلی ابدو تظاهرات کنند، تظاهراتی که به سوزاندن پرچم فرانسه منجر شد.

از سوی دیگر تجمع برنامه‌ریزی شده گروه "ضد اسلامی" آلمان، پگیدا، پس از آنکه پلیس تهدیدی علیه یکی از سازمان‌دهندگان دریافت کرد، منحل شد.

در پراگ، پایتخت جمهوری چک هم صدها نفر در تجمع ضد اسلام حاضر شدند.

وزیران کشور اتحادیه اروپا در نشستی که ۲۹ فوریه در ریگا، پایتخت لتونی، برگزار می‌شود درباره‌ حمله تروریستی بحث خواهند کرد.

وزرای خارجه اتحادیه اروپا روز ۲۹ ژانویه در نشست دیگری درباره واکنش خود به تهدید تروریستی بحث خواهند کرد.

روز پنجشنبه هم اعضای ائتلاف تحت رهبری آمریکا علیه گروه موسوم به "دولت اسلامی" در لندن نشست خواهد داشت. جان کری وزیر خارجه آمریکا در این نشست شرکت می کند.

مطالب مرتبط