'جاسوسی آمریکا در کامپیوترهای کره شمالی از سال ۲۰۱۰'

حق نشر عکس EPA
Image caption یک نرم‌افزار مخفی، درباره‌ حمله سایبری به آمریکا هشدار داده بود

روزنامه نیویورک تایمز و هفته‌نامه دراشپیگل می‌گویند ایالات متحده از سال ۲۰۱۰ به طور مخفیانه به شبکه‌های کامپیوتری کره شمالی نفوذ داشته و به همین دلیل کره شمالی را مسئول حمله سایبری به سونی می‌داند.

این دو نشریه در گزارش‌های خود به اسناد آژانس امنیت ملی آمریکا که به بیرون درز کرده و به گفته‌ مقام‌های ایالات متحده آمریکا استناد کرده‌اند.

نیویورک تایمز در گزارش خود می‌گوید که یک نرم‌افزار مخفی، درباره‌ فعالیت‌های کره شمالی برای حمله سایبری، به سرویس اطلاعات آمریکا هشدار داده بود.

کره شمالی به طور مداوم هرگونه دست داشتن در هک سونی را انکار کرده است.

این دو نشریه می‌نویسند که به باور محققان آمریکایی، هکرها پیش از انجام حمله سایبری، دو ماه برای ساخت نقشه‌ای از سیستم‌های سونی وقت صرف کرده‌اند.

در پی حملات سایبری به سونی در ماه نوامبر، اسناد حساسی شامل جزئیات دستمزدها و نامه‌نگاری‌های محرمانه میان مدیران این شرکت به بیرون درز پیدا کرد.

شرکت سونی نیز در پاسخ به این حملات، اکران "مصاحبه"، فیلمی کمدی درباره‌ ترور کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، را متوقف کرد اما پس از مدت کوتاهی، آن را روی اینترنت به نمایش گذاشت.

کنترل خسارت

استیون مرداک، کارشناس امنیت سایبری از دانشگاه کالج لندن احتمال می‌دهد که آژانس امنیت ملی دست کم برای دسترسی به شبکه‌های کامپیوتری کره شمالی تلاش کرده باشد.

او در این باره به بی‌بی‌سی می‌گوید: "تقریباً اطمینان دارم که سرویس‌های امنیت آمریکا مدت‌ها پیشتر از سال ۲۰۱۰ به چنین اقدامی دست زده باشند. کره‌ شمالی در دوره‌هایی هدف آمریکا بوده است".

آقای مرداک معتقد است که اگر آژانس امنیت ملی آمریکا از حمله‌های سایبری پیش از وقوع آن اطلاع داشته، احتمالا به دلایل امنیتی تصمیم گرفته است که در این باره به شرکت سونی هشدار ندهد.

او اضافه می‌کند: "یک احتمال هم وجود دارد که آنها هیچ تصوری از میزان خسارت نداشتند و به همین دلیل ترجیح دادند که منابع‌شان را با در جریان گذاشتن شرکت سونی در این باره به خطر نیندازند".

به گفته او "یا شاید می‌دانستند [میزان خسارت تا چه خواهد بود] اما چنین خسارتی برای جامعه امنیتی در اولویت‌ قرار نداشت ـ حمله سایبری اخیر خسارت‌های زیادی را به سونی وارد کرد اما از نظر امنیت ملی چندان قابل توجه نبود."

همه آنچه باید درباره حملات سایبری به سونی بدانید

مطالب مرتبط