داعش دویست میلیون دلار برای آزادی دو گروگان ژاپنی مطالبه کرد

حق نشر عکس Reuters
Image caption داعش هشدار داده است که در صورت پرداخت نشدن باج مورد نظر هر دو گروگان ژاپنی را خواهد کشت

گروه موسوم به دولت اسلام هشدار داده است که دو گروگان ژاپنی خود را خواهد کشت مگر اینکه مبلغ درخواستی این گروه پرداخت شود.

روز سه شنبه، ٣٠ دی (٢٠ ژانویه)، یک وبسایت وابسته به دولت اسلامی (داعش) نوار ویدیوئی دو شهروند ژاپنی را منتشر کرد که در آن تهدید شده است که اگرظرف هفتاد و دو ساعت، مبلغ دویست میلیون دلار برای آزادی این دو نفر پرداخت نشود، هر دو گروگان کشته خواهند شد.

به گفته کارشناسان، به نظر می‌رسد که این نوار ویدیوئی توسط تشکیلات رسانه‌ای داعش - موسوم به فرقان - تهیه شده است و نحوه فیلم‌برداری و لحن آن به نوارهای قبلی این گروه شباهت دارد.

داعش همچنین به طور مستقیم شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن را که به خاورمیانه سفر کرده مخاطب قرار داده است. آقای آبه در راس هیاتی متشکل از یکصد تن از مقامات دولتی و رئیسان شرکت‌های ژاپنی به منظور تقویت حضور ژاپن در خاورمیانه به مدت شش روز از کشورهای منطقه دیدن می‌کند و قرار است مبالغی نیز به عنوان کمک در اختیار دولت‌ها و گروه‌های امدادرسان فعال در خاورمیانه قرار دهد.

نخست وزیر ژاپن که در حال حاضر در اسرائیل به سر می‌برد، در سخنانی در بیت المقدس از دولت اسلامی خواست تا هرچه سریع‌تر گروگان‌های ژاپنی خود را آزاد کند. وی گفت که تهدید به قتل افراد بیگناه "غیرقابل عفو و منزجر کننده" است و افزود که "اقراطگرایی و اسلام دو چیز کاملا متفاوت هستند."

حق نشر عکس AFP
Image caption آبه: افراطگرایی و اسلام دو چیز متفاوت هستند

در نوار ویدیوئی منتشر شده در وبسایت نزدیک به داعش، دو شهروند ژاپنی، که "کنگی گوتو جوگو" و "هارونا یوکاوا" نام دارند در همان نوع لباس نارنجی رنگی ظاهر می‌شوند که در فیلم‌های قبلی داعش بر تن گروگان‌ها بود و در همین لباس نیز به قتل رسیدند.

در این نوار ویدیوئی، فردی که کاردی در دست دارد، به زبان انگلیسی خطاب به نخست وزیر ژاپن می‌گوید: "اگرچه کشور شما هشت هزار و پانصد کیلومتر با دولت اسلامی فاصله دارد، اما شما با کمال میل داوطلب شرکت در این جنگ صلیبی شده‌اید." این فرد می‌افزاید: "شما با غرور و افتخار، یکصد میلیون دلار برای کشتن زنان و کودکان و نابودی خانه مسلمین هدیه داده‌اید."

بخش مقابله با تروریسم وزارت خارجه ژاپن گفته است که این ویدیو را در دست بررسی دارد اما یک مقام ارشد دولت این کشور از پاسخ به این سئوال خودداری ورزید که آیا قرار است مبلغ مورد نظر داعش به این گروه پرداخت شود یا نه.

حق نشر عکس Reuters
Image caption نوار ویدیوئی داعش از شبکه‌های تلویزیونی ژاپن پخش شده است

هارونا یوکاوا، که حدود چهل سال سن دارد و کارمند یک شرکت خصوصی فعال در زمینه آموزش نظامی است، در ماه اوت سال گذشته در سوریه ربوده شد. کنگی گوتو جوگو یک روزنامه نگار سرشناس ژاپنی است که سال گذشته برای تهیه گزارش از جنگ داخلی سوریه به آن کشور رفت و گفته می‌شود که با آقای یوکاوا آشنایی داشته است.

شبکه‌های تلویزیونی ژاپن تصاویر این دو گروگان را به طور گسترده پخش کرده و گفته اند که این خبر مردم را بهت زده کرده است.

تاکنون دولت اسلامی چند صد نفر، از جمله تعدادی شهروند خارجی را که به گروگان گرفته بود سر بریده است. این گروه مدعی بوده که شهروندان خارجی را به تلافی مشارکت دولت‌های آنان در عملیات علیه دولت اسلامی به قتل رسانده اما این نخستین بار است که برای آزادی گروگان‌های خود خواستار دریافت پول می‌شود.

مطالب مرتبط