پیش از حمله به اعضای حزب‌الله در جولان هواپیمای بدون سرنشین دیده شده بود

تشییع جنازه جهاد مغنیه حق نشر عکس AP
Image caption تشییع جنازه جهاد مغنیه

پیش از حمله‌ای که به کشته شدن شش عضو حزب‌الله لبنان و یک فرمانده سپاه پاسداران ایران در منطقه جولان انجامید، صلحبانان سازمان ملل دو هواپیمای بدون سرنشین را مشاهده کرده بودند.

فرحان حق، سخنگوی سازمان ملل گفته است که ناظران این سازمان روز یکشنبه دو هواپیمای بدون سرنشین را دیدند که از اسرائیل وارد حریم هوایی سوریه شده بودند. حدود یک ساعت بعد دودی مشاهده شده که احتمالا ناشی از انفجار بوده است، سپس هواپیماها در حال بازگشت دیده شدند.

حزب الله پیشتر گفته بود که حمله به اعضایش توسط هلیکوپتر انجام شده، اما مشاهده هواپیماهای بدون سرنشین این احتمال را مطرح کرده است که هواپیماهای بدون سرنشین عامل حمله بوده اند.

آقای حق گفت که عبور هواپیماهای بدون سرنشین از خط آتش بس، نقض توافق سال ۱۹۷۴ میان اسرائیل و سوریه تلقی می شود.

در پی حمله روز یکشنبه، حزب الله در مورد احتمال حملات تلافی جویانه علیه اسرائیل هشدار داد. به گفته منابع دفاعی اسرائیل، این کشور برای مقابله با احتمال چنین حملاتی در حالت آماده باش به سر می برد.

ارتش اسرائیل سیستم دفاع ضد موشکی خود را در شمال، در نزدیکی مرز با سوریه و لبنان، به حالت آماده باش درآورده و فعالیت های دیده بانی خود را گسترش داده است.

منابع اسرائیلی که خواسته اند نامشان فاش نشود به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته اند که کابینه امنیتی اسرائیل قرار است به زودی برای بررسی احتمال بالا گرفتن تنش تشکیل جلسه دهد.

در حمله روز یکشنبه شش عضو حزب الله لبنان از جمله جهاد مغنیه، پسر عماد مغنیه (از فرماندهان سرشناس حزب الله که در سال ۲۰۰۸ در اثر انفجار بمب در سوریه کشته شد) و محمد عیسی، فرمانده عملیات حزب الله در سوریه و عراق به همراه سرتیپ محمدعلی الله‌دادی، از فرماندهان سپاه پاسداران ایران کشته شدند.

مطالب مرتبط