دولت اندونزی: پرواز ایرآسیا 'خیلی سریع اوج گرفته بود'

حق نشر عکس AFP
Image caption کمتر از یک سوم اجساد سرنشینان هوپیمای ایرآسیا در دریای جاوه پیدا شده است

دولت اندونزی تایید کرده که هواپیمای ایرآسیا در آخرین دقایق قبل از سقوطش، به شکلی غیر عادی اوج گرفته بود.

ایگناسیوس جونان، وزیر حمل و نقل اندونزی گفته است داده‌های راداری نشان می دهد که این هواپیما به شکل ناگهانی اوج گرفته، اما بعد متوقف و ناپدید شده است.

آقای جونان که در یک جلسه پارلمانی درباره راه‌های بهبود استانداردهای پرواز صحبت می کرد گفت که سرعت هواپیمای ایرآسیا در زمان اوج گیری نهایی، کمی بیش از ۱۸۰۰ متر بر دقیقه بوده است.

هواپیمای مسافربری متعلق به خطوط ایرآسیا که روز ۲۸ دسامبر از شهر سورابایا در اندونزی عازم سنگاپور بود با ۱۶۲ سرنشین در دریای جاوه سقوط کرد.

تیم‌های تحقیقاتی در حال بررسی اطلاعات ضبط شده موجود در جعبه سیاه این هواپیما هستند تا علت سقوط را شناسایی کنند.

روز دوشنبه این تیم‌های تحقیقاتی اعلام کردند که هنوز نشانه ای به دست نیاورده اند که نشان دهد سقوط این هواپیما به سبب اقدامی تروریستی بوده است.

وزیر حمل و نقل اندونزی، شدت اوج‌گیری این هواپیمای مسافربری در لحظات آخر قبل از سقوط را بسیار عجیب دانسته و گفته است: "فکر می کنم که حتی جنگنده‌های شکاری هم نمی توانند با این سرعت اوج بگیرند."

به گفته این مقام دولت اندونزی، "سرعت میانگین هواپیماهای مسافربری برای اوج‌گیری بین ۳۰۰ تا ۶۰۰ متر بر دقیقه است چون این هواپیماها برای اوج‌گیری سریع طراحی نشده اند."

حق نشر عکس AP
Image caption جعبه سیاه هواپیمای ایرآسیا حاوی آخرین اطلاعات مربوط به این پرواز ساقط شده هفته قبل پیدا شد

یک منبع مطلع از یافته‌های تیم تحقیقاتی ماه قبل به خبرگزاری رویترز گفته بود که بنا به اطلاعات راداری، این هواپیما قبل از سقوط به شکلی "غیرقابل باور" اوج گرفته است.

هفته قبل جعبه سیاه این هواپیما در آب‌های دریای جاوه پیدا شد.

تیم‌های جستجو، بخش اصلی بدنه این هواپیمای ساقط شده در دریا را پیدا کرده اند.

'قوانین جدید'

وزیر حمل و نقل اندونزی برای بهبود استانداردهای پروازی، خواهان ایجاد تغییراتی شده است.

به گزارش رویترز، وزارت حمل و نقل اندونزی پیشنهاد داده که دستمزد خدمه پروازی و مسئولان کنترل ایمنی پرواز افزایش یابد.

همچنین به گفته وزیر حمل و نقل اندونزی، پیشاپیش برخی مقررات تازه درباره صدور مجوزها و ایمنی پرواز به اجرا گذاشته شده اند. از جمله این مقررات تازه، کنترل وضع سلامتی خدمه پرواز و ناظران ترافیک هوایی است.

وزیر حمل و نقل اندونزی گفته است: "خطوط هوایی عادت دارند گاهی اوقات پیش از دریافت مجوز پرواز، بلیت‌فروشی کنند. اما حالا باید از چهار ماه قبل از پرواز، این مجوز گرفته شود و تا پیش از آن، خطوط هوایی مجاز به فروش بلیت نیستند."

قرار است گزارش مقدماتی درباره سقوط هواپیمای مسافربری ایرآسیا روز ۲۸ ژانویه منتشر شود.

مطالب مرتبط