تمهیدات امنیتی فرانسه شدت می‌یابد

حق نشر عکس ap
Image caption بازداشت شدگان به همکاری با امدی کولیبالی در قتل پلیس زن و حمله به فروشگاه یهودیان متهم شده‌اند

دولت فرانسه اعلام کرده است که برای مقابله با اسلامگرایی افراطی در آن کشور، تمهیدات ضدتروریستی جدیدی را در پیش خواهد گرفت.

مانوئل والس، نخست‌وزیر فرانسه گفته است که دو هزار و ۶۸۰ مامور جدید در بخش‌های امنیتی و اطلاعاتی به کار گرفته می‌شوند تا در باره افراط گرایی اسلامی تحقیق کنند.

او از اختصاص حدود ۵۰۰ میلیون دلار بودجه برای بهبود توانمندی تشکیلات امنیتی فرانسه برای مقابله با تروریسم خبر داد و گفت که تجهیزات بهتری در اختیار نیروهای امنیتی قرار خواهد گرفت.

به گفته او، ایجاد یک پایگاه جامع از مشخصات مظنونان به ارتباط با اسلامگرایان افراطی از دیگر اقدامات در این زمینه است.

نخست‌وزیر فرانسه افزوده است که بیش از هزار و ۳۰۰ نفر در آن کشور به داشتن ارتباط با گروه‌های اسلامگرای تندرو، موسوم به گروه‌های جهادی، مظنون هستند و باید فعالیت آنان زیر نظر گرفته شود.

همزمان، مقامات قضایی فرانسه اعلام کرده‌اند که چهار مرد بین ٢٢ تا ٢٨ ساله به ظن کمک به امدی کولیبالی، عامل تیراندازی و قتل پنج نفر در پاریس، بازداشت شده‌اند و تحت پیگرد قضایی قرار خواهند گرفت.

امدی کولیبالی در روز ٨ ژانویه، یک روز پس از قتل کارکنان نشریه فکاهی شارلی ابدو به دست برادران کواشی، یک مامور پلیس زن را در پاریس کشت و روز بعد نیز در جریان گروگانگیری در یک سوپرمارکت ویژه عرضه مواد غذایی یهودیان، چهار تن دیگر را به قتل رساند.

حق نشر عکس AFP
Image caption دادستان پاریس گفته است حمله به فروشگاه یهودیان از پیش طراحی شده بود

دادستان پاریس افراد بازداشتی را با نام اول و حرف اول نام خانوادگی آنان معرفی کرده و گفته است که اتهام این افراد دست داشتن در طراحی و حمایت از اقدامات تروریستی با هدف رساندن آسیب به جان شهروندان است. یکی از آنان متهم شده که بدون مجوز، سلاح داشته است.

روز ٧ ژانویه، سعید و شریف کواشی به دفتر نشریه شارلی ابدو در پاریس حمله کردند و دوازده نفر از جمله تعدادی از کارکنان آن نشریه را کشتند. دو روز بعد، هر دو نفر در درگیری با نیروهای امنیتی کشته شدند. همچنین در روز ٩ ژانویه، کولیبالی در عملیات نیروهای پلیس برای آزاد کردن گروگان‌هایی که در اختیار داشت، کشته شد.

طی دو هفته گذشته، پلیس فرانسه درصدد یافتن کسانی بوده که ممکن است با رشته حملات مسلحانه این سه نفر در پاریس ارتباط داشته باشند. دادستان پاریس گفته است که تحقیقات ماموران به کشف سرنخ‌هایی در مورد عملیات برادران کواشی منجر شده و احتمال دارد که در ارتباط با حمله به دفتر شارلی ابدو هم بازداشت‌هایی صورت بگیرد.

حق نشر عکس AP
Image caption مقامات فرانسوی از یافتن سرنخ‌هایی در ارتباط با اقدامات برادران کواشی خبر داده اند

در مورد عملیات امدی کولیبالی، دادستان پاریس گفته است که شواهدی به دست آمده است که نشان می‌‌دهد تصمیم به حمله به سوپرمارکت یهودیان به طور تصادفی و در همان روز ٩ ژانویه اتخاذ نشده است، بلکه این عملیات از پیش طراحی شده بود.

سه تن از چهار فرد بازداشت‌شده در طول ماه دسامبر چندبار به محل‌های فروش اسلحه و سایر ملزومات دفاعی مراجعه کرد بودند تا اقلامی مانند جلیقه ضدگلوله، تعدادی کارد و کپسول گاز اشک‌آور خریداری کنند. هنگامی که امدی کولیبالی کشته شد، بعضی از همین اقلام را به همراه داشت. یکی از بازداشت‌شدگان در خریداری اتومبیل مورد استفاده کولیبالی دخالت داشت و دی‌ان‌ای یکی از آنان روی یک قبضه اسلحه موجود در خانه کولیبالی و دستکشی که در محل سوپرمارکت یافت شد تشخیص داده شده است.

سه تن از بازداشتیان دارای سابقه حبس به جرم دزدی هستند و امدی کولیبالی و شریف کواشی، برادر کوچکتر سعید، مدتی را در زندان گذرانده بودند.

مطالب مرتبط