تأخیر در انتشار گزارش دخالت بریتانیا در جنگ عراق

دیوید کامرون و نیک کلگ
Image caption دیوید کامرون و نیک کلگ، رهبران دو حزب محافظه‌کار و "لیبرال دموکرات" که دولت ائتلافی بریتانیا را شکل داده‌اند

در پی به تأخیر افتادن انتشار گزارش یک تحقیقات مستقل که در مورد دخالت بریتانیا در جنگ عراق تهیه شده، دیوید کامرون، نخست وزیر و رهبر حزب محافظه کار بریتانیا این ادعا را تکذیب کرد که صاحبان قدرت در صدد پنهانکاری در این مورد هستند.

با این حال نیک کلگ، معاون نخست وزیر و رهبر حزب لیبرال دموکرات در نامه ای به سر جان چیلکات، رئیس هیئت تحقیق و تهیه کننده گزارش، نوشته است که هر چه انتشار آن بیشتر طول بکشد، اعتمادی که مردم بریتانیا به آن خواهند داشت کمتر خواهد شد.

حق نشر عکس PA
Image caption سر جان چیلکات، رئیس هیئت تحقیق

بی بی سی دریافته که تصمیم اخیر در به تأخیر انداختن انتشار گزارش، به این دلیل اتخاذ شده که فرصت پاسخگویی به کسانی داده شود که ادعاهایی علیه آنها مطرح بوده است.

آقای چیلکات در نامه ای به نخست وزیر اطلاع داده است که احتمال انتشار گزارش مذکور پیش از انتخابات سراسری پارلمانی در ماه مه بسیار بعید است.

هیئت تحقیق چیلکات در سال ۲۰۰۹ تشکیل شد و قرار بود ظرف یک سال نتیجه تحقیقات خود را منتشر کند، اما انتشار این گزارش مدام به تأخیر افتاده است.

این تأخیرها اعتراض شدید نمایندگان پارلمان را از احزاب مختلف برانگیخته است.

دیوید کامرون، نخست وزیر گفته است که این تحقیقات می بایست زودتر آغاز می شد.

تونی بلر، نخست وزیر پیشین بریتانیا از حزب کارگر که جنگ عراق در سال ۲۰۰۳ در دوره نخست وزیری او آغاز شد، نقش خود را در به تأخیر افتادن انتشار گزارش تکذیب کرده است.

حق نشر عکس
Image caption تونی بلر، نخست وزیر پیشین بریتانیا از حزب کارگر در سال ۲۰۱۰ در مقابل هیئت تحقیق از عملکرد خود دفاع کرد

دفتر آقای بلر اعلام کرده که او ترجیح می داد نتیجه گزارش زودتر منتشر شود، اما در عین حال تأکید می کند که تحقیقات مستقل است و باید فرصت یابد که روند خود را طی کند.

عده ای می گویند که رقبای حزب کارگر می خواستند از گزارش چیلکات برای ضربه زدن به این حزب در آستانه انتخابات پارلمانی استفاده کنند و به همین دلیل خشمگین شده اند.

اما نیک کلگ، رهبر حزب لیبرال دموکرات، حزبی که در سال ۲۰۰۳ با ورود بریتانیا به جنگ مخالفت کرده بود، می گوید که عده ای نگران احتمال تلاش های پشت پرده برای "ملایم کردن" گزارش هستند.