راهب ملی‌گرای میانمار، گزارشگر سازمان ملل را 'فاحشه' خواند

حق نشر عکس EPA

دولت میانمار در حال بررسی اظهارات آشین ویراتو، یک راهب بودایی است که در یک سخنرانی گزارشگر سازمان ملل متحد برای این کشور را "فاحشه" نامیده است.

یانگی لی، گزارشگر سازمان ملل متحد که اهل کره جنوبی است، هفته گذشته به میانمار سفر کرده بود. هدف سفر وی برجسته کردن آلام اقلیت مسلمان این کشور بوده است.

اما در خلال تظاهرات در مخالفت با سفر این نماینده سازمان ملل متحد، آقای ویراتو خطاب به خانم لی گفت که اگر وی به مسلمانان روهینگیا علاقه دارد، می‌تواند با آنها همخوابگی کند.

آقای ویراتو از راهبان ملی‌گرای میانمار است که حدود ۱۰ سال و به جرم سخنان تحریک آمیز که موجب خشونت علیه مسلمانان شد، در زندان بوده است.

ملی‌گرایی بودایی در میانمار پس از تحولات اواسط دهه ۲۰۰۰ میلادی که در نهایت به پایان حکومت نظامیان در کشور در سال ۲۰۱۱ منجر شد، بیش از پیش فعال شده است.

در سال ۲۰۱۲ میلادی، و به دنبال خشونتها بین مسلمانان و بوداییها در استان راخین، تعداد زیادی از مسلمانان کشته و هزارن نفر از آنان بی‌خانمان شدند.

بیشتر مسلمانان آسیب‌دیده از این خشونتها از اقلیت روهینگیا بودند.

از آن زمان تاکنون تنش بین بوداییها و مسلمانان بالا بوده است.

سازمان ملل متحد گفته است که اقلیت مسلمان روهینگیا مورد آزار و اذیت قرار گرفته‌اند و در همین رابطه این سازمان هفته گذشته قطعنامه‌ای به تصویب رساند و از دولت میانمار خواست تا به آنها شهروندی کشور را اعطا کند.

خانم لی گفته است که این تنشها کشور را با خطر بازگشت به دوران نظامی و پیش از دموکراسی تهدید می‌کند.

اما دولت میانمار معتقد است که اقلیت روهینگیا مهاجران خارجی هستند و مخالفت شدیدی در میانمار علیه آنها وجود دارد.

مطالب مرتبط