پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

'منجی سوپرمارکت یهودیان پاریس' شهروند فرانسه شد

لاسانا باتیلی که مسلمان و اهل کشور مالی است، بعد از نجات جان چند نفر از افرادی که در جریان یکی از حمله‌های اخیر در پاریس به گروگان گرفته شده بودند، مورد تقدیر دولت فرانسه قرار گرفت و درخواست شهروندیش در آن کشور پذیرفته شد.

روز هشتم ژانویه وقتی امدی کولیبالی به یک سوپرمارکت یهودیان در پاریس حمله کرد، لاسانا در آنجا مشغول کار بود و تعدادی از افرادی را که گرفتار شده بودند، در انبار سوپرمارکت پنهان کرد.

او که برای نزدیک به ۹ سال در فرانسه زندگی کرده است، در ماه ژوئیه گذشته (نزدیک به شش ماه پیش) برای دریافت شهروندی فرانسه اقدام کرده بود. مقامات فرانسه پس از آن که در جریان وضعیت اقامت او قرار گرفتند، گفتند که به روند رسیدگی به پرونده او سرعت می‌دهند.

لاسانا باتیلی روز سه‌شنبه، ۲۰ ژانویه در یک مراسم رسمی مورد تقدیر قرار گرفت. نخست‌وزیر فرانسه به او مدال داد و وزیر کشور فرانسه هم مدارک شهروندی او را تحویلش داد.

وزیر کشور فرانسه در این مراسم با اشاره به اظهارات خود لاسانا که گفته بود از کودکی آرزو داشت شهروند فرانسه شود، گفت که درخواست شهروندی او سریع‌تر از آنچه انتظار می‌رفت، پذیرفته شد "چون خوب است که آرزوهای افراد شجاع به واقعیت تبدیل شود."

بعد از انتشار جزئیات مربوط به اقدام لاسانا برای نجات جان افرادی که در سوپرمارکت بودند، رسانه‌های فرانسه او را "یک قهرمان" خواندند، هرچند خود لاسانا در سخنرانی کوتاهی که بعد از دریافت مدارک شهروندیش داشت، گفت که خود را یک قهرمان نمی‌داند.