بحران یمن: رئیس جمهور با حوثی ها 'به توافق رسید'

بنابه گزارش ها رئیس جمهور تحت محاصره یمن با شورشیان شیعه حوثی که نقاط مهم صنعا، پایتخت، را اشغال کرده اند به توافق صلح دست یافته است.

دفتر عبد ربه منصور هادی اعلام کرد که امتیازات عمده ای به شورشیان که یک روز پیشتر مجتمع کاخ ریاست جمهوری را اشغال کرده و خانه محل اقامت او را محاصره کردند داده شده.

دفتر ریاست جمهوری گفت همزمان با شروع روند اصلاح قانون اساسی که حوثی ها به آن اعتراض دارند، اختیارات بیشتری به حوثی ها واگذار خواهد شد.

انتظار می رود که شورشیان در مقابل رئیس دفتر رئیس جمهور که شنبه او را گروگان گرفته بودند آزاد کنند.

شورشیان هنوز رسیدن به این توافق با دولت را تایید نکرده اند.

سباستیان آشر تحلیلگر بی بی سی در امور خاورمیانه می گوید که براساس برخی روایات،‌ رئیس جمهور در خانه خود اسیر است.

به گفته تحلیلگر ما رئیس جمهور هنوز رسما زمامدار است اما در عمل حوثی ها قدرت را در دست دارند.

شورشیان اتهام تلاش برای انجام کودتا را رد کرده اند اما عبدالملک حوثی رهبر شورشیان روز سه شنبه در نطقی تلویزیونی، رئیس جمهور و رهبران یمن را به نادیده گرفتن منافع مردم متهم کرد.

شورای امنیت سازمان ملل روز سه شنبه در بیانیه ای بر مشروعیت آقای هادی رئیس جمهور تاکید کرد.

دولت آمریکا روز چهارشنبه تاکید کرد که آقای هادی همچنان رئیس جمهور است و گفت که یک عملیات مشترک ضدتروریستی با دولت یمن علیه القاعده در شبه جزیره عرب ادامه دارد.

انصارالله

رسانه های محلی گزارش می دهند که پیش از اعلامیه چهارشنبه در مورد توافق میان دو طرف، گذرگاه های زمینی، دریایی و هوایی کشور بسته شد.

نهاد اصلی امنیتی در بندر عدن گفت که این اقدام به دلیل "تحولات خطرناک پایتخت" ضروری بوده است.

حوثی ها که همچنین به انصارالله مشهورند ظاهرا کنترل بیشتر رسانه ها را به دست گرفته اند. همچنین تصور می شود که آنها محل سکونت خالد بحاح نخست وزیر را محاصره کرده باشند.

عبدالله غراب خبرنگار بی بی سی عربی در صنعا می گوید که وضعیت جاری تاثیر شدیدی بر زندگی مردم به خصوص در پایتخت گذاشته و صدها خانواده به استان های امن تر گریخته اند و صف های طولانی بنزین تشکیل شده که ناشی از مشکلات امنیتی در استان معاریب در مجاورت صنعاست.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز سه شنبه نسبت به وضع فقیرترین بخش جامعه یمن هشدار داد.

شورشیان پیشتر گفتند که رئیس جمهور در خانه اش است و آزاد است آنجا را ترک کند اما یک دستیار رئیس جمهور به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که آقای هادی "نمی تواند خانه اش را ترک کند" چون حوثی ها محافظانش را برداشته و محافظان خود را گماشته اند.

رهبر حوثی ها روزسه شنبه در نطقش دوباره این درخواست را مطرح کرد که آقای هادی پیمان صلح امضا شده در ماه سپتامبر - زمانی که شورشیان وارد پایتخت شدند - را اجرا کند.

او گفت که "یمن به قعر فساد و استبداد افتاده" و به سوی "فروپاشی کامل" می رود.

قانون اساسی

حق نشر عکس Reuters

امید می رود که پیش نویس قانون اساسی به پایان سال ها بی ثباتی و عدم توسعه کافی در یمن کمک کند.

حزب کنگره مردمی که علی عبدالله صالح رئیس جمهور سابق یمن رهبر آن بود بر درخواست های شورشیان در اصلاح قانون اساسی مهر تایید زده است.

ظن آن می رود که آقای صالح از حوثی ها حمایت می کند، هرچند او در زمان قدرت پیش از برکناری در یک قیام عمومی در سال ۲۰۱۱ با آنها می جنگید.

تلویزیون الجزیره قطر روز چهارشنبه آنچه را که گفت محاوره ای نشت کرده میان آقای صالح و حوثی هاست را پخش کرد و گفت نشان می دهد با هم تبانی کرده اند.

حوثی ها که پیرو شاخه زیدی مذهب شیعه هستند از سال ۲۰۰۴ به این سو هر از گاهی قیام کرده اند تا خودمختاری بیشتری برای استان صعده در شمال به دست آورند.

آنها از ماه ژوئیه شکست هایی را بر قبایل و گروه های شبه نظامی مورد حمایت حزب اسلامی سنی "اصلاح" تحمیل کرده و با شاخه القاعده در یمن جنگیده اند و به استان های مرکزی و غربی راه یافته اند.

مطالب مرتبط