واکنش سازمان ملل به اظهارات راهب بودایی که گزارشگر این سازمان را 'فاحشه' خواند

حق نشر عکس EPA
Image caption راهب ملی‌گرای بودایی خطاب به گزارشگر سازمان ملل گفته بود که اگر وی به مسلمانان روهینگیا علاقه دارد، می‌تواند با آنها همخوابگی کند

زیاد رعد الحسین، رئیس حقوق بشر سازمان ملل متحد، از دولت میانمار خواسته است تا اظهارات یک راهب بودایی را که در سخنرانی خود یانگی لی، فرستاده سازمان ملل متحد به این کشور را "فاحشه" خوانده بود، محکوم کند.

آقای حسین گفته است که اظهارات آشین ویراتو "توهین آمیز و جنسیت‌زده" بوده است.

وی در واکنش به اظهارات این راهب بودایی، از رهبران مذهبی و سیاسی میانمار خواسته است تا هرگونه توهین و در این مورد خاص این حمله نفرت انگیز شخصی به خانم لی را محکوم کنند.

"بررسی" اظهارات

پیشتر دولت میانمار اعلام کرده بود که در حال بررسی اظهارات آقای ویراتو است.

یانگی لی، گزارشگر سازمان ملل متحد که اهل کره جنوبی است، هفته گذشته به میانمار سفر کرده بود. هدف سفر وی برجسته کردن آلام اقلیت مسلمان این کشور بوده است.

اما در جریان تظاهرات در مخالفت با سفر این نماینده سازمان ملل، آقای ویراتو خطاب به خانم لی گفت که اگر وی به مسلمانان روهینگیا علاقه دارد، می‌تواند با آنها همخوابگی کند.

در سال ۲۰۱۲ میلادی، و به دنبال خشونتها بین مسلمانان و بوداییها در استان راخین، تعداد زیادی از مسلمانان کشته و هزاران نفر بی‌خانمان شدند.

بیشتر مسلمانان آسیب‌دیده از این خشونتها از اقلیت روهینگیا بودند.

از آن زمان تاکنون تنش بین بوداییها و مسلمانان بالا بوده است.

سازمان ملل متحد گفته است که اقلیت مسلمان روهینگیا مورد آزار و اذیت قرار گرفته‌اند، از این روو هفته گذشته قطعنامه‌ای به تصویب رساند و از دولت میانمار خواست تا به آنها شهروندی میانمار را اعطا کند.

خانم لی گفته است که این تنشها میانمار را با خطر بازگشت به دوران نظامی و پیش از دموکراسی تهدید می‌کند.

اما دولت میانمار معتقد است که اقلیت روهینگیا مهاجران خارجی هستند و مخالفت شدیدی در میانمار علیه آنها وجود دارد.

مطالب مرتبط