اجلاس مبارزه با داعش در لندن

حق نشر عکس Reuters
Image caption حملات هوایی نیروهای ائتلاف مواضع داعش در عراق و سوریه را هدف قرار داده اند

وزرای خارجه ۲۲ کشور جهان امروز، پنجشنبه ۲۲ ژانویه به منظور بررسی راه‌های مبارزه با گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در لندن ملاقات می‌کنند.

گروه افراطی و پیکارجوی داعش از سال پیش (در ماه ژوئن) حملات مسلحانه خود را شروع کرد و مناطق وسیعی در عراق و سوریه را تحت تصرف دارد.

حمله داعش به مناطق کردنشین (به ویژه شهر کوبانی) در سوریه و در مرز این کشور با ترکیه حدود چهار ماه پیش آغاز شد و پیکارجویان این گروه توانستند به سرعت بیشتر مناطق شهر را در اختیار بگیرند. اما مقاومت نیروهای کرد مانع از سقوط کامل شهر شد.

از آن زمان، حملات هوایی جنگنده‌های ائتلاف علیه داعش و پیوستن پیشمرگ‌های کرد به نیروهای مدافع باعث عقب‌ راندن داعش در نقاط مختلف شهر شده است.

اما پیشمرگ‌های کرد می‌گویند که حملات هوایی نیروهای ائتلاف کافی نیست و برای مبارزه با داعش به کمک‌های بیشتری نیاز دارند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption نیروهای زمینی از جمله پیشمرگ‌های عراقی می گویند که به کمک‌های نظامی بیشتری نیاز دارند

فیلیپ هاموند، وزیر امور خارجه بریتانیا که همراه با جان کری، همتای آمریکایی خود میزبان این اجلاس هستند، نیز بر این امر تاکید کرده و گفته است که برای شکست نیروهای داعش به اقدامات بیشتری نیاز است.

او در گفتگویی با بی‌بی‌سی تاکید کرد که جلوگیری از گسترش عملیات داعش و جریان پیوستن نیروهای جدید به این گروه، همچنین مسدود کردن منابع مالی آنها از محورهای مذاکرات بین کشورهای شرکت کننده در اجلاس لندن است.

آقای هاموند گفت که شرکت‌کنندگان درباره ارسال تجهیزات نظامی بیشتر به نیروهای زمینی و کمک‌های انساندوستانه به قربانیان حملات این گروه افراط‌گرا نیز گفتگو می کنند.

جیمز رابینز، خبرنگار امور دیپلماتیک در لندن می گوید که حمله های اخیر گروه دولت اسلامی (داعش) در فرانسه، دولت های غربی را برای اتخاذ تصمیم های قاطعانه تحت فشار قرار داده است.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا گفت: "این گروه خشن و افراطی امیدوار بود که با حملات خود باعث فروپاشی نیروهای ائتلاف شود، اما در واقع آنها باعث اتحاد و قاطعیت بیشتر بین ما شده‌اند."

یکی از مقامات ارشد وزارت خارجه بریتانیا گفت موضوع پیوستن پیکارجویان خارجی (افرادی با تابعیت دوگانه) که برای پیوستن به داعش به سوریه و عراق سفر می کنند "محور اصلی" گفتگوهاست.

پلیس اتحادیه اروپا، یوروپل برآورد کرده است که حدود ۵ هزار نفر از شهروندان اتحادیه اروپا برای پیوستن به پیکارجویان به سوریه و عراق سفر کرده اند.

به گفته یوروپول هزاران نفر دیگر هم به کشورهای عربی و اسلامی رفته اند.

علاوه بر بریتانیا و آمریکا و کشورهای اروپایی، نمایندگانی از استرالیا، بحرین، مصر، اردن، کویت، قطر، عربستان سعودی، عمارات متحده عربی و ترکیه نیز در کنفرانس لندن شرکت دارند.