اوباما در سفر نتانیاهو به واشنگتن با او دیدار نمی‌کند

حق نشر عکس Reuters
Image caption برخی ناظران این تصمیم آقای اوباما را کم‌سابقه می‌دانند و معتقدند که در اثر آن روابط رهبران آمریکا و اسرائیل سردتر خواهد شد

کاخ سفید اعلام کرده است که باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا، در سفر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل، به واشنگتن با او دیدار نخواهد کرد.

دولت آمریکا می‌گوید علت این تصمیم نزدیکی این سفر به انتخابات اسرائیل است و آقای اوباما نمی‌خواهد با دیدار با آقای نتانیاهو این تصور را پیش بیاورد که می‌خواهد با حمایت از کسی در سیاست داخلی اسرائیل دخالت کند.

انتخابات سراسری اسراییل در ۱۷ مارس (اواخر اسفند) برگزار خواهد شد.

برخی ناظران این تصمیم آقای اوباما را کم‌سابقه می‌دانند و معتقدند که در اثر آن روابط رهبران آمریکا و اسرائیل سردتر خواهد شد.

بنیامین نتانیاهو اعلام کرده است که کمتر از دو ماه دیگر به دعوت رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به واشنگتن می‌رود تا در کنگره درباره اختلاف‌نظرهای دولت آمریکا و اسرائیل در زمینه برنامه هسته‌ای ایران صحبت کند.

کاخ سفید گفته است که دعوت جمهوری‌خواهان کنگره بدون هماهنگی با دولت آمریکا بوده و این کار نقض پروتکل‌های دیپلماتیک محسوب می‌شود.

بنیامین نتانیاهو منتقد سیاست باراک اوباما در قبال ایران است و از آمریکا می‌خواهد که سیاست سختگیرانه‌تری در مقابل ایران اتخاذ کند. این در حالی است که باراک اوباما می‌گوید سیاستش در قبال ایران این کشور را منزوی کرده و به عقب‌نشینی در برنامه هسته‌ای واداشته است.

ایران و کشورهای ۱+۵ درگیر مذاکراتی فشرده برای دستیابی به توافقی جامع بر سر برنامه هسته‌ای ایران و تحریم‌های وضع‌شده علیه این کشور هستند.

مطالب مرتبط