حاشیه‌های داووس؛ اولین حضور عمومی شاهزاده اندرو پس از اتهامات جنسی

حق نشر عکس Reuters
Image caption شاهزاده اندرو اتهامات مطرح علیه خود را 'مطلقا' رد کرده است

شاهزاده اندرو، فرزند ملکه الیزابت، برای اولین‌بار از زمان متهم شدن به داشتن رابطه جنسی با دختری زیر سن قانونی، در نشست داووس امسال در انظار عمومی حاضر شده است.

او که عنوان دوک یورک را دارد، از طرف ویرجینیا رابرتس در دادگاهی در آمریکا متهم شده است که وقتی این زن ۱۷ سال داشت و زیر سن قانونی بود، با او رابطه جنسی داشته است.

شاهزاده اندرو امروز (پنجشنبه، ۲۲ ژانویه) مجری اصلی یکی از نشست‌های مجمع جهانی اقتصاد در داووس است.

پیش از این، او اتهاماتی را که در پرونده این زن آمریکایی علیه‌اش مطرح شده، "مطلقا" رد کرده بود.

دربار بریتانیا هم در بیانیه‌ای، این اتهامات را خلاف واقع توصیف کرد.

پیتر هانت، خبرنگار بی‌بی‌سی می‌گوید که شاهزاده اندرو احتمالا هنگام اظهارنظر درباره این اتهامات در پی آن خواهد بود که نشان دهد تحولات اخیر، تاثیر منفی زیادی بر وجهه او نداشته است.

ویرجینیا رابرتس مدعی است که جفری اپستاین، سرمایه‌دار شناخته‌شده آمریکایی، او را مجبور کرده است که با شاهزاده اندرو رابطه داشته باشد.

جفری اپستاین در سال ۲۰۰۸ میلادی، به جرم آن که از یک فرد زیر سن قانونی خواستار رابطه جنسی شده بود، متهم شناخته شد و به ۱۸ ماه زندان محکوم شد.

شاهزاده اندرو ۵۴ ساله دوستی دیرینه‌ای با آقای اپستاین دارد و در سال‌های گذشته به دلیل این دوستی، مورد انتقاد شدید بوده است.

قسم

وکلای خانم رابرتس می‌گویند که در یک نامه از شاهزاده اندرو خواسته شده است تا پیش از اظهارنظر درباره این اتهامات، قسم بخورد. اما این نامه برگشت خورده و گفته شده است که "گیرنده" حاضر به قبول آن نشده است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption در این عکس، ویرجینا رابرتس در ۱۷ سالگی در کنار شاهزاده اندرو دیده می‌شود

اتهامات علیه شاهزاده اندرو پس از تشکیل پرونده‌ای علیه جفری اپستاین در دادگاهی در فلوریدا مطرح شد. ویرجینیا رابرتس مدعی است که در فاصله سال‌های ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۲ میلادی و زمانی که زیر سن قانونی بود، از طرف آقای اپستاین مجبور شده است با شاهزاده اندرو رابطه جنسی برقرار کند.

او گفته است که در آن زمان، می‌دانست کسی که با او رابطه جنسی دارد، از اعضای خانواده سلطنتی بریتانیاست، ولی او را تنها به نام "اندی" صدا می‌کرد.

با وجود طرح این اتهامات، هنوز قرار نیست در ارتباط با آنها علیه شاهزاده اندرو اقدامی قضایی انجام شود.

حق نشر عکس AP
Image caption یکی از جذابیت‌های بصری در حاشیه نشست داووس امسال: ۱۹۳ آدم برفی با پرچم‌های کشورهای حاضر در نشست

مطالب مرتبط