کشاورزان و دام‌داران آمریکایی به بازار کوبا چشم دارند

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

با خیز آمریکا و کوبا برای بهبود رابطه، مزرعه‌داران و دام‌داران آمریکایی بیش از پیش به بازار همسایه خود چشم دارند؛ بازاری با یازده میلیون نفر مصرف‌کننده.

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا، در نطق سالانه خود از کنگره خواست که تحریم‌های این کشور را لغو کند؛ چرخش بزرگ سیاست خارجی ایالات متحده که در آخرین روزهای سال گذشته میلادی علنی شد.

هم‌زمان یکی از دستیاران ارشد وزیر خارجه آمریکا به هاوانا پایتخت کوبا رفته تا این‌طور که رسما اعلام شده است،‌ درباره مهاجرت و برقراری مجدد روابط دیپلماتیک مذاکره کند.

برقراری مجدد روابط این دو همسایه پس از نیم قرن خصومت، فقط موضوع بحث سیاستمداران در پایتخت آمریکا نیست. کشاورزان و فعالان این بخش از اقتصاد بزرگ آمریکا هم چشم به بازار کوبا دارند.

آمریکا بیش از دو میلیون قطعه مزرعه دارد و از هر شش آمریکایی شاغل، یک نفر در کار کشت، فرآوری و فروش محصولات کشاورزی و دامی است.

از کل این محصولات کشاورزی و دامی آمریکا، یک‌سوم برای صادرات است.

بخش کشاورزی آمریکا که در ماه‌های اخیر پررونق‌تر هم شده، حدود ۸۰۰ میلیارد دلار در تولید داخلی آمریکا سهم دارد.

کشاورزان آمریکایی ۱۳ سال است که اجازه داشته‌اند ذرت و گندم به کوبا بفروشند.

با محدودیت‌ها و قوانین دست‌وپاگیری که این صادرات را زیر ۴۰۰ میلیون دلار نگه داشته است؛ رقمی که بدون محدودیت‌ها، همین حالا می‌تواند چهار و نیم برابر شود.‌‌

طرف‌دارهای 'تجارت آزاد'

جان گونانو در مزرعه‌اش در ایالت مریلند، یک ساعت و نیم تا واشنگتن فاصله دارد.

این کشاورز آمریکایی می‌گوید هرچه بازار صادرات گسترده‌تر شود، به نفع کشت و دام‌پروری است.

Image caption جان، مزرعه‌داری در حومه واشنگتن، می‌گوید هر جور افزایش صادرات، به نفع اقتصاد و مردم است

او البته تبعات افزایش صادرات را هم از چشم دور نگه نمی‌دارد. می‌گوید شاید روی قیمت‌ها تاثیر بگذارد ولی بعید است تاثیر چندان محسوس و ماندگاری باشد.

جان از "تجارت آزاد" حمایت می‌کند و می‌گوید این هم برای اقتصاد خوب است و هم برای مردم.

یک ماه پیش وقتی رئیس‌جمهوری ایالات متحده، تحریم نیم‌قرنه کوبا را شکست‌خورده خواند، فعالان صنعت کشاورزی و دام‌داری آمریکا هم مانند دیگر بخش‌های این قدرت اقتصادی، به بازار یازده میلیون نفری کوبا امیدوارتر شدند.

بازار بکری در همسایگی ایالات متحده که در دوره حکومت کمونیستی، نصیب چندانی از محصولات آمریکایی نبرده است. ‌‏

گوشه‌چشمی به تاثیر سیاسی گشایش اقتصادی

گروه‌های لابی خواستار کاهش هرچه‌سریع‌تر محدودیت‌ها برای صادرات به کوبا شده‌اند؛ تلاش‌هایی که حمایت دولت را هم با خود دارد.

از جمله "ائتلاف کشاورزی آمریکا برای صادرات به کوبا" که با حمایت تولیدکنندگان و اصناف مختلف کشاورزی و دامی، سعی دارد مخالفان رفع تحریم‌ها در قبال کوبا را راضی کند.

وزیر کشاورزی ایالات متحده در حاشیه جلسه تشکیل این گروه به من گفت که امیدوار است کنگره در این باره همراهی کند تا بازار کوبا زودتر برای آمریکایی‌ها گشوده شود.

Image caption وزیر کشاورزی آمریکا با حضور در جمع گروهی که برای تسهیل صادرات کشاورزی به کوبا تلاش می‌کند، از آنها حمایت کرد

تام ویلساک گفت: "آمریکا می‌تواند در زمینه صادرات محصولات کشاورزی، فرآوری و انتقال آن در کوبا پول خوبی در بیاورد. این رقم همین حالا می‌تواند حدود ۱۷۰۰ میلیون دلار باشد. ما فقط ۱۴۰ کیلیومتر از این همسایه فاصله داریم و می‌توانیم از این بازار نفع خوبی ببریم."

با این حال همچنان کنگره است که حرف اصلی را درباره رفع تحریم‌های کوبا می‌زند.

مخالفان تغییر سیاست آمریکا در قبال کوبا نگران تقویت حکومت هاوانا و به نوعی "همراهی واشنگتن با سرکوب" هستند.

در تلاش برای ترغیب و همراه‌کردن این مخالفان، حامیان بهبود روابط درباره تاثیر توسعه اقتصادی بر وضعیت سیاسی کوبا هم امیدواری می‌دهند.

پال جانسون، نایب‌رئیس "ائتلاف کشاورزی آمریکا برای صادرات به کوبا"، می‌گوید شک ندارد که افزایش تجارت بین آمریکا و کوبا، زندگی ۱۱ میلیون مردم آن جزیره را "بهبود می‌دهد".

این فعال اقتصادی می‌گوید: "وقتی مردم قدرت اقتصادی بیشتری پیدا می‌کنند، به تحولات اجتماعی هم منجر می‌شود. توسعه اقتصادی یعنی آزادی بیشتر."

با این حال این بنیان‌گذار گروه فعال در کاهش تحریم کوبا تاکید می‌کند که برای صادرات آزاد، باید تحریم‌ها علیه کوبا رفع شود و این یک کنگره مصمم در این باره لازم دار: " باراک اوباما در این باره همه کاری را که قانونا از او بر می‌آمده، کرده است. حالا همه‌چیز منتظر کنگره است." ‌‏

تلاش برای رفع تحریم‌ها در دو 'جبهه'

در کنگره‌ای که بعد از هشت سال به طور کامل در اختیار جمهوری‌خواهان، حزب رقیب باراک اوباما قرار گرفته، مخالفت‌ها با تغییر سیاست در قبال کوبا بلند است.

اما پال جانسون می‌گوید آنها به تلاش خود برای رفع تحریم‌ها در کنگره ادامه می‌دهند؛ آن هم در دو "جبهه"؛ یکی در واشنگتن و یکی هم در سطح ایالتی و بین مردم: "در هر ایالت با اداره کشاورزی مذاکره می‌کنیم، در رادیوهای محلی برای مردم توضیح می‌دهیم، می‌رویم سر زمین و با کشاورزها و دام‌دارها رودررو حرف می‌زنیم، و راستش بیشترین حمایت را از همان‌ها می‌گیریم."

Image caption حامیان افزایش صادرات به کوبا می‌گویند چنین تغییری به نفع مردم کوبا هم هست

در حالی که این لابی‌گرها برای تسهیل صادرات آمریکا به کوبا تلاش می‌کنند، می‌گویند تجارت تمام‌عیار هم در چشم‌انداز دارند.

پال جانسون می‌گوید: "کشاورزها می پرسند چرا ما رابطه تجاری واقعی با کوبا نداشته باشیم؟ به نظرم یک آمریکایی عادی واقعا درک نمی‌کند که اصلا چرا این تحریم‌ها این همه سال برقرار بوده‌اند."

"الآن فقط حرف از اجازه صادرات محصولات آمریکایی به کوباست. ولی چیزی که واقعا لازم داریم، تجارت تمام‌عیار است. تولیدکنندگان آمریکایی می‌گویند هم ما محصولات خوبمان را به کوبا صادر کنیم و هم بتوانیم محصولات خوب کوبایی‌ها را وارد کنیم؛ مثلا سبزیجات زمستانه، خرچنگ و ماهی، دارو، محصولات اورگانیک، عسل، تنباکو، مشروب رام، و همین‌طور خدمات حرفه‌ای مثل نیروهای کار تحصیل‌کرده‌شون از جمله در جامعه پزشکی، فنآوری زیستی، برنامه‌نویسی کامپیوتری."‌ ‌‏

به نفع چین و برزیل

کوبا بیش از ۸۰ درصد غذای خود را وارد می‌کند. سال گذشته این معادل ۱۳ میلیارد دلار بود. سهم آمریکا از این تجارت، کمتر از سه درصد بوده است.

دست صادرکنندگان آمریکایی در بازار این جزیره بسته بوده؛ به نفع رقبایی مثل چین و برزیل در بازاری چسبیده به آمریکا.

حامیان افزایش صادرات به کوبا می‌گویند اصلا زودتر از این‌ها باید درها باز می‌شد.

از جمله سارا گرینلیف، دام‌دار آمریکایی در ایالت ویرجینیای غربی، که در وبسایتش دستورپخت‌هایی می‌نویسد برای غذاهایی که می‌شود با محصولات مزرعه او درست کرد.

سارا می‌گوید خوش‌حال می‌شود که کوبایی‌ها هم از دستورپخت و محصولات او و کشاورزان آمریکایی دیگر لذت ببرند: "هیچ‌وقت فکرش رو نکرده‌ام ولی حالا دیگر به نظرم شدنی است."

سال‌هاست که زمزمه بوده وقت تغییر سیاست آمریکا در قبال کوبا رسیده است. در ماه‌های اخیر این حرف‌ها بیشتر شنیده می‌شد.

جان، سارا و کشاورزانی مانند او تا کنون چندان روی صادرات به کوبا حساب نمی‌کرده‌اند، اما در واشنگتن درها همیشه روی یک پاشنه نمی‌چرخند؛ حتی اگر چنین تغییری، بیش از نیم قرن طول بکشد.

Image caption سارا که روی وبسایت مزرعه‌اش دستورپخت می‌گذارد، خوش‌حال می‌شود که کوبایی‌ها هم از محصولات مزرعه او بخورند

-

مطالب مرتبط