'بیش از ۳۰ نفر' در حمله‌ هوایی دولت سوریه در حومه دمشق کشته شدند

حق نشر عکس Reuters

فعالان سوری می‌گویند که حمله هوایی نیروهای دولتی در حومه دمشق، پایتخت، دست کم ۳۲ کشته بر جای گذاشته است.

گروه دیدبان حقوق بشر سوریه، که مقرش در لندن است، کشته شدن ۳۲ نفر را تایید کرده، اما گفته است که با توجه به وخامت حال برخی زخمی‌ها احتمالا تعداد کشته‌ها بیش از این خواهد بود.

آسوشیتدپرس گزارش داده که این حمله پس از نماز جمعه و در نزدیکی بازاری در شهر حموریه، در حومه شرق دمشق انجام گرفته است. این منطقه خارج از کمترل دولت است.

ویدئوهایی هم از این حمله منتشر شده که در یکی از آنها مردانی در جستجوی نجات‌یافتگان احتمالی دیده می‌شوند و دود فضا را گرفته است.

یکی از این ویدئوها چندین نفر را بر زمین خون‌آلود نشان می‌دهد، در میان آنها کودکان زخمی نیز به چشم می‌خورند. دیدبان حقوق بشر سوریه می‌گوید شش کودک هم کشته شده‌اند.

یکی از کارمندان وزارت اطلاعات سوریه به رویترز گفته است که دولت تا روز شنبه واکنشی رسمی درباره این خبر نشان نخواهد داد. به دنبال سرکوب خشونت‌بار اعتراضاتی که در ماه مارس ۲۰۱۱ در سوریه آغاز شد، مخالفان به مبارزه مسلحانه روی بردند و پس از مدتی کشور گرفتار جنگ داخلی شد.

جنگ داخلی سوریه بیش از ۲۰۰ هزار کشته بر جای گذاشته و نزدیک به ۵ میلیون نفر را هم آواره کرده است.

هم‌اکنون به غیر از دولت بشار اسد بخش عمده‌ای از خاک سوریه تحت کنترل گروه موسوم به 'دولت اسلامی' است و مناطق کردنشین هم توسط گروه‌های کرد اداره می‌شود. بخش‌های کوچکی نیز در اختیار گروه‌های دیگر است.

مطالب مرتبط