هزاران نفر در یمن تظاهرات کردند

حق نشر عکس AP
Image caption براساس گزارش‌ها، راهپیمایی در صنعا بدون خشونت برگزار شد

با ادامه تحولات یمن و در پی استعفای دولت آن کشور، هزاران نفر در خیابان‌های صنعا، پایتخت، راهپیمایی کرده‌اند.

عبد ربه منصور هادی، رئیس‌جمهور و خالد بحاح نخست‌وزیر آن کشور روز گذشته از مقام‌های خود کناره‌گیری کردند، ولی دریافت تایید نمایندگان مجلس برای اجرایی شدن استعفای آنها لازم است.

قرار است که مجلس یمن نشست ویژه‌ای برای بررسی استعفای رئیس‌جمهور داشته باشد و خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام آگاه گزارش کرده است که احتمالا این نشست روز یکشنبه آینده برگزار خواهد شد.

آمریکا که از حامیان آقای هادی به شمار می‌رود، در پی اعلام استعفای او، خواهان "روندی صلح‌آمیز" در انتقال قدرت شد.

همزمان، سازمان خیریه آکسفم اعلام کرده است که یمن در آستانه فاجعه‌ای انسانی است.

آکسفم در گزارش جدیدی که روز جمعه، ۲۳ ژانویه منتشر شد، هشدار داد که یمن "بر لبه فاجعه‌ای انسانی قرار دارد و جان میلیون‌ها نفر در خطر است."

در این گزارش آمده است که نزدیک به نیمی از جمعیت یمن نیازمند کمک‌های بشردوستانه هستند.

شبه‌نظامیان حوثی کمتر از یک هفته است که کاخ ریاست‌جمهوری یمن را در صنعا در محاصره دارند. خبرگزاری فرانسه گزارش کرده است که آنها برای محاصره ساختمان مجلس و خانه‌های وزیر دفاع و رئیس نهاد اطلاعاتی آن کشور هم وارد عمل شده‌اند.

رئیس‌جمهور یمن هم‌اکنون عملا در بازداشت خانگی است.

'مرگ بر آمریکا'

روز جمعه، ۲۳ ژانویه، هزاران نفر از طرفداران شبه‌نظامیان حوثی در شمال صنعا، پایتخت، راهپیمایی کردند. روی پلاکاردهایی که آنها در دست داشتند نوشته بود "مرگ بر آمریکا، مرگ بر اسرائیل."

تجمع کوچکتری نیز در مخالفت با حوثی‌ها در نزدیکی دانشگاه صنعا برگزار شد.

همچنین گزارش شده است که هزاران نفر در شهر عدن، در جنوب یمن، برای اعلام مخالفت خود با حوثی‌ها راهپیمایی کرده‌اند. جنوب یمن از سال ۱۹۹۰ میلادی به گونه‌ای مستقل اداره شده است و ساکنان آن، در تلاش برای اعلام استقلال بوده‌اند.

سران حوثی‌ها می‌گویند که مخالف پیش‌نویس قانون اساسی تازه یمن هستند که قرار است در آن تقسیم کشور به شش منطقه فدرال تضمین شود.

در این باره بیشتر بخوانید: بحران یمن؛ حوثی‌ها کیستند؟

مطالب مرتبط