آرژانتین: نیروهای خودسر مسئول قتل دادستان پرونده آمیا هستند

حق نشر عکس Reuters
Image caption آرژانتین می‌گوید قتل آلبرتو نیسمان کار نیروهای خودسر است

رئیس دفتر رئیس‌جمهوری آرژانتین می‌گوید که نیروهای خودسر سرویس اطلاعاتی آن کشور در قتل آلبرتو نیسمان، دادستان پرونده انفجار در مرکز فرهنگی یهودیان در بوئنس آیرس نقش داشته‌اند.

روز یکشنبه گذشته جسد آقای نیسمان در حالی در آپارتمانش پیدا شد که به سرش شلیک شده بود و یک اسلحه ۲۲ کالیبری در کنارش قرار داشت.

آقای نیسمان پیش از مرگ، رئیس‌جمهوری و وزیر امور خارجه آرژانتین را متهم کرده بود که نقش ایران در پرونده بمبگذاری در مرکز فرهنگی یهودیان را لاپوشانی کرده‌اند.

مرگ او زمانی اتفاق افتاد که قرار بود ساعاتی بعد در کنگره آرژانتین علیه خانم فرناندز، رئیس‌جمهوری آرژانتین شهادت بدهد.

او در گزارشی که بیش از ۳۰۰ صفحه داشت، برخی مقام‌های آن کشور را متهم کرده بود که تلاش کرده‌اند نقش ایران را در بمبگذاری مرکز فرهنگی یهودیان پنهان کنند.

رئیس دفتر رئیس‌جمهوری آرژانتین روز جمعه، ۲۳ ژانویه، گفت که باور نمی‌کند حتی این گزارش را خود نیسمان نوشته باشد.

او گفت: "من با دادستان نیسمان کمی کار کرده‌ام. می‌دانم که او یک کارشناس شایسته حقوقی بود. ممکن نیست او چنین مزخرفاتی را نوشته باشد."

آنیبال فرناندز می‌گوید: "روشن است که او کاری با این مسائل نداشت، اما دور و بر او کسانی بودند که اهداف سیاسی دیگری داشتند."

دولت آرژانتین می‌گوید اتهام‌هایی که آقای نیسمان مطرح کرده بود و مرگش، با کشمکش‌ها بر سر قدرت در سازمان اطلاعات آن کشور و برخی از مامورانی که اخیرا از آن سازمان اخراج شده بودند در ارتباط بوده است.

دولت آرژانتین می‌گوید که آنها عمدا آقای نیسمان را گمراه کرده بودند و حتی ممکن است در نوشتن بخش‌هایی از گزارش او نقش داشته‌ باشند.

آقای فرناندز، رئیس دفتر رئیس‌جمهوری آرژانتین گفت: "تا وقتی او زنده بود به او احتیاج داشتند تا علیه رئیس‌جمهوری طرح اتهام کند. شکی نیست که بعد، جنازه‌اش را می‌خواستند."

آلبرتو نیسمان، رئیس‌جهوری آرژانتین را متهم کرده بود که با هدف برقراری روابط تجاری با ایران، تلاش کرده است که نقش ایران را در بمبگذاری لاپوشانی کند.

دولت آرژانتین این اتهام‌ها را "پوچ و بی‌اساس" خوانده است.

پیش از این، دادگاه آرژانتین عده‌ای از مقام‌های ایرانی را متهم کرده بود که در حادثه انفجار مرکز فرهنگی آمیا در بوئنس آیرس نقش داشته‌اند.

دولت ایران این ادعا را رد می‌کند.

حق نشر عکس AFP
Image caption جسد آقای نیسمان در حالی پیدا شد که به سرش شلیک شده بود

'توطئه علیه رئیس‌جمهور'

دولت آرژانتین می‌گوید که توطئه‌ای علیه رئیس‌جمهوری در کار است اما تاکنون هیچ‌کس در ارتباط با پرونده آقای نیسمان بازداشت نشده است.

برخی از مقام‌های آرژانتین در آغاز، مرگ آقای نیسمان را شبیه خودکشی دانستند اما سربازرس پرونده گفت که این هم یکی از گمان‌هایی است که اکنون در حال بررسی است.

در ماه دسامبر (آذر ماه) رئیس سازمان اطلاعات آرژانتین در نتیجه اخراج مامورانی که به تحقیقات نیسمان کمک کرده بودند، تغییر کرد.

آقای نیسمان مامورانی از جناح دیگر دستگاه اطلاعاتی دولت را به مشارکت در توطئه کریستینا فرناندز، رئیس‌جمهوری، برای پاک کردن ردپای ایران از ماجرای بمبگذاری در مرکز آمیا متهم کرده بود.

یکی از کسانی که در ماه دسامبر در نتیجه تغییر و تحولات از سازمان اطلاعات آرژانتین اخراج شده بود، آنتونیو استیوسو یک مامور ارشد اطلاعاتی بود که به تحقیقات نیسمان کمک کرده بود.

دولت می‌گوید که استیوسو عمدا به نیسمان گفته بود دو نفری که در پرونده علیه رئیس‌جمهوری دخیل بوده‌‌اند، از ماموران اطلاعاتی کشور هستند.

مکالمات تلفنی شنودشده این دو نفر مبنای اتهام‌های نیسمان علیه رئیس‌جمهوری آن کشور بوده‌ است.

کریستینا فرناندز، رئیس‌جمهوری آرژانتین گفته است که باور نمی‌کند نیسمان خودش را کشته باشد.

او در یک پست فیس‌بوکی نوشت: " اتهام‌های نیسمان، عملیات واقعی علیه دولت نبود، (بلکه) این مرگ نیسمان پس از طرح اتهام‌ها است که عملیات واقعی علیه دولت است."

نزدیکان آقای نیسمان از همان ابتدا تردید داشتند که او خودش را کشته باشد. دوستانش او را آدم خوش‌بینی توصیف کرده‌اند که قصد داشت روز دوشنبه برای شهادت دادن در مقابل کنگره حاضر شود.

مطالب مرتبط