رئیس‌جمهوری آرژانتین: دادستان آمیا خودکشی نکرده است

حق نشر عکس Getty
Image caption کریستینا فرناندز گفته قبول نمی‌کنم که نیسمان خودکشی کرده است

کریستینا فرناندز، رئیس‌جمهوری آرژانتین می‌گوید بر این باور است که علت مرگ آلبرتو نیسمان، دادستان پرونده آمیا، خودکشی نبوده است.

آقای نیسمان ۵۱ ساله روز یکشنبه گذشته در حالی در آپارتمانش پیدا شد که با شلیک گلوله جان خود را از دست داده بود. پیش از این، دادستانی که در مورد مرگ آقای نیسمان تحقیق می‌کند گفت که به نظر می‌رسد علت مرگ او خودکشی بوده است، اما نامه‌ای که رئیس‌جمهوری آن کشور روز پنجشنبه، ۲۲ ژانویه، منتشر کرد، این نظریه را مورد تردید قرار می‌دهد.

آلبرتو نیسمان ده سال مشغول تحقیق درباره بمبگذاری سال ۱۹۹۴ در مرکز یهودیان در بوئنس آیرس بود که باعث مرگ ۸۵ نفر شد.

دادستانی آرژانتین در اکتبر سال ۲۰۰۶ رسما نهادهایی در ایران را به هدایت و حمایت از این عملیات و حزب‌الله لبنان را به اجرای آن متهم کرد و خواهان صدور حکم جلب برای تعدادی از مقام‌های جمهوری اسلامی شد.

آقای نیسمان کریستنیا فرناندز، رئیس‌جمهوری و هکتور تیمرمن، وزیر امور خارجه آرژانتین را متهم کرده بود که تلاش کرده‌اند دست داشتن ایران در بمبگذاری در مرکز یهودیان را لاپوشانی کنند.

ساعاتی پیش از آنکه او در مقابله کمیته‌ای از کنگره، درباره نقش رئیس‌جمهوری آرژانتین در این پرونده شهادت بدهد، جسدش در آپارتمان محل سکونتش پیدا شد.

اتهام‌های جنجالی

آقای نیسمان بر اساس مکالماتی که شنود شده‌‌اند، مقام‌های ارشد آرژانتین را به همکاری با ایران برای لاپوشانی نقش آن کشور در ماجرای آمیا متهم کرده بود. او همچنین در یک گزارش ۳۰۰ صفحه‌ای تاکید کرده بود که دولت خانم فرناندز مشتاق بوده که برای مبادله غلات در مقابل نفت ایران، رابطه با آن کشور را بهبود ببخشد.

آنیبال فرناندز، سخنگوی دولت، روز چهارشنبه گذشته این اتهام را "بی‌پایه" خواند.

اکنون رئیس‌جمهوری آرژانتین در نامه‌ای که در حساب کاربری خود در توییتر منتشر کرده، گفته است که آقای نیسمان "اطلاعاتی غلط" تهیه کرده بود و ماموران اطلاعاتی که او از آنها نقل قول کرده است، اصلا مامور واقعی نبودند و عمدا او را گمراه کرده بودند.

او همچنین با اشاره به مرگ آقای نیسمان گفته است که من قبول نمی‌کنم که مرگ او خودکشی بوده است.

_____________________________________________________________________________

تحلیل وایر داویس از بوئنس آیرس

نامه رئیس‌جمهوری آرژانتین که می‌گوید قطعا دلیل مرگ آقای نیسمان خودکشی نبوده، اهمیت زیادی دارد، اما صرفا در جهت افکار عمومی حرکت کرده است.

دولت خانم فرناندز که تحت فشار است، با مرگ آقای نیسمان از آنچه بود، ضعیف‌تر شده است و تعداد کمی از مردم اعتقاد دارند که نهادهای دولتی به این جنایت رسیدگی می‌کنند.

به نظر می‌رسد که پیشرفت قابل ملاحظه‌ای هم در تحقیق درباره بمبگذاری در مرکز فرهنگی یهودیان که سال ۱۹۹۴ اتفاق افتاد، به دست نیامده باشد.

آقای نیسمان باز هم انگشت اتهام را به جانب ایران (و حزب‌الله) گرفته بود و دولت خانم فرناندز را به تلاش برای لاپوشانی نقش ایران در این پرونده متهم می‌کرد.

فضای آرژانتین پرتنش است. دولت اتهام‌های آقای نیسمان را رد کرده اما باید نشان بدهد که تحقیق درباره مرگ او را جدی می‌گیرد و این پرونده را بدون غرض‌ورزی دنبال می‌کند.

______________________________________________________________________________

طرفداران دادستان آرژانتینی که مقامات ارشد دولتی را به تلاش برای پرده‌پوشی نقش ایران در انفجار مرکز یهودیان متهم کرده بود خواستار رسیدگی عادلانه به ماجرای مرگ او شده‌اند.

مقامات دولتی گفته‌اند که آلبرتو نیسمان با یک اسلحه کمری کالیبر ٢٢ خودکشی کرده است، اما اعضای خانواده و دوستان آقای نیسمان گفته‌اند که جزئیات مرگ او موضوع خودکشی را منتفی می‌کند. به گفته آنها، روی دست نیسمان اثری از باروت یافت نشده و در نتیجه خود او گلوله‌ای شلیک نکرده است، ضمن آن که یک کلیدساز که ماموران پلیس او را برای باز کردن در آپارتمان محل مرگ نیسمان احضار کرده بودند، گفته است که برخلاف اظهارات مقامات قضایی، در آپارتمان از داخل قفل نبوده و ورود به آن امکان داشته است.

مطالب مرتبط