اوباما سفر به هند را برای دیدار با پادشاه عربستان نیمه‌کاره می‌گذارد

حق نشر عکس AFP
Image caption برنامه دیدار رئیس جمهور آمریکا از بنای تاج محل به دلیل سفر به عربستان لغو شد

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا دیدار رسمی سه روزه‌اش از هند را نیمه‌کاره می‌گذارد تا برای ادای احترام به ملک عبدالله، پادشاه درگذشته عربستان روز سه‌شنبه ۲۷ ژانویه به این کشور سفر کند.

جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید گفت میشل اوباما، همسر رئیس جمهور هم او را در سفر به ریاض و دیدار با ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود، پادشاه جدید عربستان همراهی خواهد کرد.

تصمیم آقای اوباما برای سفر به عربستان باعث شد برنامه بازدید او از بنای تاج‌محل در انتهای سفرش به هند لغو شود.

پیش از این قرار بود جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا به عربستان سفر کند، اما اعلام شد که سفر او لغو شده و آقای بایدن در واشنگتن خواهد ماند.

رهبران دنیا در ریاض

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، فرانسوا اولاند و رجب طیب اردوغان، روسای جمهور فرانسه و ترکیه و همین طور دیمیتری مدودف، نخست وزیر روسیه از جمله رهبران بلندپایه‌ای هستند که برای ادای احترام به پادشاه سابق عربستان و دیدار با شاه جدید به این کشور سفر می‌کنند.

حق نشر عکس AFP
Image caption رهبران جهان برای دیدار با پادشاه جدید عربستان و ادای احترام به ملک عبدالله به عربستان سفر می‌کنند

از ایران هم محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه برای شرکت در مراسم بزرگداشت ملک عبدالله در عربستان حضور دارد.

پیش از این عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهور مصر و ملک عبدالله، پادشاه اردن برای شرکت در مراسم تدفین پادشاه سابق عربستان سفر خود به داووس، محل برگزاری مجمع جهانی اقتصاد در سوئیس را نیمه‌کاره گذاشته بودند.

به گفته تحلیلگران سفر رهبران بلندپایه دنیا به عربستان نشان از نقش کلیدی این کشور در منطقه بحرانی خاورمیانه و همین طور اهمیت ذخایر نفتی آن برای جهان دارد.

هم‌زمان واکنش رهبران جهان به ویژه غربی‌ها به درگذشت ملک عبدالله و اظهار نظرها به خصوص درباره "اصلاح‌طلب" بودن او با انتقاد روبرو شده است.

فعالان حقوق بشر و بعضی سیاستمداران و رسانه‌ها در کشورهای مختلف می‌گویند اظهارات این رهبران در ستایش از ملک عبدالله با توجه به سابقه حقوق بشری عربستان در ارتباط با حقوق زنان، آزادی بیان و مجازات‌های خشن "غیر واقعی و اغراق‌آمیز" است.

مطالب مرتبط